Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Zgodnie z art. 151 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a...

PORADA PRAWNA

16 listopada 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Od dnia 16.11.2020 r. pracownik gospodarczy ma zwiększony etat z 1 na 1 i 1/2 etatu. Pracuje więc od 6.00 do 18.00. Od poniedziałku do piątku ma 11 godzin przerwy po zakończeniu pracy (art. 132 par. 1 KP). Problem pojawia się w weekend. W szkole funkcjonuje OC, które wymaga jego dyspozycji również w niedzielę. Z przepisów wynika, że ma prawo do 35 godzin odpoczynku obejmującego 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Wypisałam więc, że pracuje w niedzielę od 6.00 do 11.00 .Jak powinny zostać rozliczone te godziny, jako 100% każda czy 150%? Wynagrodzenie pracownika: 2322,56 zł.

 Zgodnie z art. 151 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych
Wszystko zależy od tego, w jakim systemie czasu pracy pracownik świadczy pracę. Przyjmiemy założenie, że mamy do czynienia z podstawowym system czasu pracy. Jest to najczęściej spotykany i powszechnie stosowany system, w którym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
W systemie tym pracownik zobowiązany jest świadczyć pracę w dni powszednie od poniedziałku do soboty (określa je pracodawca, ale w liczbie nie wyższej niż 5). Podkreślić trzeba, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Takim dniem jest tylko niedziela.
Co do zasady, za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości:
• 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
• 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu.

Trzeba pamiętać o tym, że pracownik może przepracować w nadgodzinach jedynie 8 godzin tygodniowo w podstawowym systemie czasu pracy. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dodatkowo wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT