Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności (wykluczając autyzm), może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
Nauczyciel prawdopodobnie nie ma wymaganych kwalifikacji, natomiast dyrektor szkoły powinien dokonać oceny, czy na kierunku biologia zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu przyroda, realizowanego w IV klasie w tym z geografii i astronomii. Ustalić może to na podstawie dyplomu uczelni oraz suplementu lub indeksu (§ 3 ust. 1 pkt 2, § 4 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575). W razie braku takich kwalifikacji, w samorządowej szkole do powierzenia nauczycielowi przedmiotu przyroda – co jest możliwe na czas określony - konieczne byłoby uzyskanie zgody kuratora oświaty w trybie art. 10 ust. 9 w zw. z ust. 7 KN.
Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z niepełnosprawnościami sprzężonymi z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka obcego nowożytnego. Jeżeli już z treści orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wynika zalecenie zwolnienia ucznia z takich zajęć, rodzic nie musi uzyskiwać opinii poradni - § 6 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, Dz.U. z 2017 r., poz. 1534.
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyegzekwować zwrot pożyczek zaciągniętych przez jedną z nauczycielek u koleżanek z pracy? Pożyczki były brane w tajemnicy przed innymi. Sprawa dotyczy ośmiu osób. Proszę o poradę, jak pomóc w takiej sytuacji pracownikom.
- Zatrudniamy dwóch nauczycieli matematyki:
nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 17/18 wraca od 17 października 2018r. z urlopu rodzicielskiego i później wykorzysta urlop uzupełniający, natomiast druga nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania. Od 01 września 2018r. z powodu zmniejszenia liczby oddziałów nie będzie możliwości powyższego przydziału godzin. Komu w pierwszej kolejności należy zapewnić przydział godzin, czy nauczycielce powracającej z urlopu rodzicielskiego można wręczyć zmianę warunków umowy, jeżeli tak to w jakim czasie należy to zrobić, czy trzeba jej jednak zapewnić 17/18 a zaproponować ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przygotowuje arkusz organizacyjny na rok szkolny 2018/2019 - jakie pensum ma nauczyciel który prowadzi zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, rewalidację, logopedię i doradztwo zawodowe oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie uczniów niepełnosprawnych?
- Szanowni Państwo, w wyniku rozstrzygnięcia konkursu objąłem stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Publicznych (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) na okres 5 lat szkolnych od dnia 1 września 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2014 r. W lutym bieżącego roku Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę intencyjną o przekazaniu przedszkola i gimnazjum pod stowarzyszenie (mniej niż 70 uczniów). Czy moje powierzenie automatycznie wygasa, czy też prawnie zajmuję stanowisko dyrektora szkoły podstawowej do dnia 31 sierpnia 2014r?
- Osoba, która pracuje na stanowisku pomocy kuchennej (czas nieokreślony) czasowo - do 30.06.2020 r. została przesunięta na stanowisko intendenta. Czy od 1 lipca możemy zatrudnić tę osobę, za jej zgodą, na stanowisku 1/2 etatu pomocy kuchennej i 1/2 etatu intendenta? Co z zakresem czynności (jeden, czy dwa)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe