Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W szkole feryjnej wypowiedzeń dokonuje się ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczycielka przebywająca na urlopie rodzicielskim korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem i...

PORADA PRAWNA

Zatrudniamy dwóch nauczycieli matematyki: nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 17/18 wraca od 17 października 2018r. z urlopu rodzicielskiego i później wykorzysta urlop uzupełniający, natomiast druga nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania. Od 01 września 2018r. z powodu zmniejszenia liczby oddziałów nie będzie możliwości powyższego przydziału godzin. Komu w pierwszej kolejności należy zapewnić przydział godzin, czy nauczycielce powracającej z urlopu rodzicielskiego można wręczyć zmianę warunków umowy, jeżeli tak to w jakim czasie należy to zrobić, czy trzeba jej jednak zapewnić 17/18 a zaproponować ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania.

W szkole feryjnej wypowiedzeń dokonuje się ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczycielka przebywająca na urlopie rodzicielskim korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Zarówno jednej, jak i drugiej nauczycielce można zaproponować zmniejszenie wymiaru godzin i dokonać tego za ich zgodą. W pierwszym przypadku na podstawie porozumienia zmieniającego, w drugim - ograniczenie dla nauczyciela mianowanego w trybie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela.

W przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników możliwe jest jeszcze zmniejszenie wymiaru godzin nauczycielce przebywającej na urlopie rodzicielskim na podstawie przepisów ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Na podstawie art. 5 ust. 5 pkt. 1 ustawy, w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracownicy w ciąży, pracownikowi w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Pracownikom takim przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, powyższy przepis stosuje się również do indywidualnych zwolnień. Przepisow ustawy nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT