Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
8 października zatrudniłam kobietę będącą na zasiłku przedemerytalnym od 2004 r. Ponieważ pobierała zasiłek poszłam jej na rękę i do końca pobierania zasiłku zatrudniłam ją na 1/2 etatu /uzyskała prawa emerytalne/. 8.X - 7.XI. Następnie 8 listopada zawarłam dalej umowę na czas określony do 15 IV. Czy należy się odprawa emerytalna i w jakiej wysokości?
Pracownicy należy się odprawa emerytalna, jeżeli po zakończeniu umowy o pracę ma zamiar przejść na emeryturę. Rodzaj umowy o pracę nie ma znaczenia.
Wyrok Sądu najwyższego z dnia 28 lipca 1999 r. I PKN 174/99:
"Przepis art. 921 § 1 KP wiąże prawo do odprawy emerytalnej z ustaniem, nie zaś z rozwiązaniem stosunku pracy. Wygaśnięcie stosunku pracy wskutek upływu czasu na jaki zawarto umowę o pracę nie wyklucza jego związku z przejściem na emeryturę."
Ustawy, zarówno w stosunku do nauczycieli - Karta Nauczyciela, jak i do pracowników niepedagogicznych - ustawa o pracownikach samorządowych, posługują się takim samym pojęciem co kodeks pracy, tj. "w związku z przejściem na emeryturę".
Pracownikom niepedagogicznym, w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:
1) po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia;
2) po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia;
3) po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Nauczycielom przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy, a nauczycielom którzy przepracowali w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zatrudnić w przedszkolu na stanowisku nauczyciela (w przedszkolu integracyjnym np. nauczyciela wspomagającego) absolwenta studiów licencjackich na kierunku pedagogika społeczno-opiekuńcza z pedagogiką szkolną (nauczycielską) jeżeli w suplemencie do dyplomu, w informacjach o uprawnieniach zawodowych znajduje się informacja, że "jest przygotowany do pełnienia roli nauczyciela specjalisty terapii pedagogicznej oraz wychowawcy w placówkach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych" i dalej "absolwent jest przygotowany do pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych itp"? Na jakim stanowisku może być zatrudniona taka osoba?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma kwalifikacje do nauczania biologii , może być zatrudniony w Szkole Podstawowej na stanowisku nauczyciela przyrody , jeśli jest w trakcie studiów podyplomowych z przyrody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak zatrudnić nauczyciela zatrudnionego w innej szkole na 2 godziny nauczania indywidualnego w mojej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Od 01.09.2010 jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej pozostaje na urlopie dla poratowania zdrowia. Na jej miejsce została zatrudniona pani, która, niestety, okazała się osobą niezbyt odpowiedzialną i solidną w wykonywaniu swoich obowiązków. Ostatnio nauczycielka ta korzysta również ze zwolnień lekarskich (najpierw 12, teraz 30 dni). Czy z nauczycielem zatrudnionym na zastępstwie można rozwiązać umowę przed terminem określonym w umowie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest chroniony przez związki zawodowe, jego zachowanie jest karygodne, dyrektora lekceważy, pisze skargi, które nie mają potwierdzenia w kontrolach, obraża nauczycieli, krytykuje ich w oczach uczniów. Co można zrobić, każde zwrócenie uwagi odbiera jako nagonka na jego osobę. Proszę o pomoc, gdyż działania nauczyciela wspomagane przez związki powodują ciężką sytuację w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe