Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracownicy należy się odprawa emerytalna, jeżeli po zakończeniu umowy o pracę ma zamiar przejść na emeryturę. Rodzaj umowy o pracę nie ma znaczenia.Wyrok Sądu...

PORADA PRAWNA

28 kwietnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

8 października zatrudniłam kobietę będącą na zasiłku przedemerytalnym od 2004 r. Ponieważ pobierała zasiłek poszłam jej na rękę i do końca pobierania zasiłku zatrudniłam ją na 1/2 etatu /uzyskała prawa emerytalne/. 8.X - 7.XI. Następnie 8 listopada zawarłam dalej umowę na czas określony do 15 IV. Czy należy się odprawa emerytalna i w jakiej wysokości?

Pracownicy należy się odprawa emerytalna, jeżeli po zakończeniu umowy o pracę ma zamiar przejść na emeryturę. Rodzaj umowy o pracę nie ma znaczenia.

Wyrok Sądu najwyższego z dnia 28 lipca 1999 r.  I PKN 174/99:
"Przepis art. 921 § 1 KP wiąże prawo do odprawy emerytalnej z ustaniem, nie zaś z rozwiązaniem stosunku pracy. Wygaśnięcie stosunku pracy wskutek upływu czasu na jaki zawarto umowę o pracę nie wyklucza jego związku z przejściem na emeryturę."

 

Ustawy, zarówno w stosunku do nauczycieli - Karta Nauczyciela, jak i do pracowników niepedagogicznych - ustawa o pracownikach samorządowych, posługują się takim samym pojęciem co kodeks pracy, tj. "w związku z przejściem na emeryturę".

Pracownikom niepedagogicznym, w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości: 
1) po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia;
2) po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia;
3) po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Nauczycielom przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy, a nauczycielom którzy przepracowali w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT