Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) nie zabraniają wprost zawierania dwóch umów z jednym pracownikiem. Przyjmuje się,...

PORADA PRAWNA

Moje pytanie dotyczy przydzielenia godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej z programu MEiN zwanych „dodatkowymi zajęciami specjalistycznymi” od 1 marca 2022r., płatne mniej, niż wynika z rozporządzenia MEiN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (Dz. U. z 2021 r., poz. 787). Zajęcia te mogą prowadzić specjaliści. Jeżeli mam zatrudnionego pedagoga na część etatu (16,5/22), to czy można zwiększyć aneksem etat nauczyciela do 22/22 (przy różnicy wynagrodzeń), czy lepiej zatrudnić na odrębnej umowie (jeśli tak – jakiego rodzaju umowie)?

Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) nie zabraniają wprost zawierania dwóch umów z jednym pracownikiem. Przyjmuje się, że możliwość zawarcia drugiej umowy z pracownikiem wynika z ogólnej zasady wolności umów. Jednakże z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynikają pewne ograniczenia w zakresie możliwości zawarcia drugiej umowy między tymi samymi stronami stosunku pracy. Po pierwsze praca wykonywana w ramach pierwszej umowy musi być rodzajowo inna niż praca wykonywana w ramach drugiej umowy. Po drugie wykonywanie pracy w ramach drugiej umowy nie może prowadzić do obejścia przepisów o czasie pracy i limitujących pracę w godzinach nadliczbowych. W wyroku z 08.01.1981 r. (II URN 186/80) SN stwierdził, że pracodawca zawierający drugą umowę z jednym pracownikiem nie może dopuścić się naruszenia norm dotyczących dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika.

W świetle przepisów prawa pracy pracodawcę może z pracownikiem łączyć dodatkowa umowa o pracę, jeżeli w ramach tej drugiej umowy o pracę będzie wykonywał pracę odrębną od tej, którą wykonuje w ramach podstawowego stosunku pracy. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, praca nauczyciela zatrudnionego w ramach etatu pedagoga nie różni się znacząco od pracy nauczyciela realizującego dodatkowe zajęcia specjalistyczne. Mając na względzie powyższe, należy dodatkowe godziny przydzielić w ramach zwiększenia wymiaru zatrudnienia. Wymaga to uzyskania zgody nauczyciela przez podpisanie aneksu.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT