Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy przydzielenia godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej z programu MEiN zwanych „dodatkowymi zajęciami specjalistycznymi” od 1 marca 2022r., płatne mniej, niż wynika z rozporządzenia MEiN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (Dz. U. z 2021 r., poz. 787). Zajęcia te mogą prowadzić specjaliści. Jeżeli mam zatrudnionego pedagoga na część etatu (16,5/22), to czy można zwiększyć aneksem etat nauczyciela do 22/22 (przy różnicy wynagrodzeń), czy lepiej zatrudnić na odrębnej umowie (jeśli tak – jakiego rodzaju umowie)?
Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) nie zabraniają wprost zawierania dwóch umów z jednym pracownikiem. Przyjmuje się, że możliwość zawarcia drugiej umowy z pracownikiem wynika z ogólnej zasady wolności umów. Jednakże z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynikają pewne ograniczenia w zakresie możliwości zawarcia drugiej umowy między tymi samymi stronami stosunku pracy. Po pierwsze praca wykonywana w ramach pierwszej umowy musi być rodzajowo inna niż praca wykonywana w ramach drugiej umowy. Po drugie wykonywanie pracy w ramach drugiej umowy nie może prowadzić do obejścia przepisów o czasie pracy i limitujących pracę w godzinach nadliczbowych. W wyroku z 08.01.1981 r. (II URN 186/80) SN stwierdził, że pracodawca zawierający drugą umowę z jednym pracownikiem nie może dopuścić się naruszenia norm dotyczących dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika.
W świetle przepisów prawa pracy pracodawcę może z pracownikiem łączyć dodatkowa umowa o pracę, jeżeli w ramach tej drugiej umowy o pracę będzie wykonywał pracę odrębną od tej, którą wykonuje w ramach podstawowego stosunku pracy. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, praca nauczyciela zatrudnionego w ramach etatu pedagoga nie różni się znacząco od pracy nauczyciela realizującego dodatkowe zajęcia specjalistyczne. Mając na względzie powyższe, należy dodatkowe godziny przydzielić w ramach zwiększenia wymiaru zatrudnienia. Wymaga to uzyskania zgody nauczyciela przez podpisanie aneksu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor z nowym rokiem szkolnym chce zatrudnić w szkole na czas nieokreślony nowego konserwatora. Czy w tym przypadku musi na stronie BIP umieścić ogłoszenie o naborze kandydatów na wolne stanowisko, jeżeli wie już kogo będzie chciał zatrudnić.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2015/2016 w grupie dzieci 5 letnich jest siedmioro dzieci 6- letnich odroczonych. Czy nauczyciele pracujący w tej grupie będą pracować 22 godziny tygodniowo czy 25 godzin tygodniowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy mogłabym uzyskać informację na temat zmiany angażu nauczyciela, który od 27.08.2016r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (co najmniej do 30.09.2016r.). Ponieważ od 01.09.2016r. nauczyciel, który w poprzednim roku szkolnym miał 11/18 godzin, w tym roku w przydziale przewidziałam dla niego 9/18. Czy w trakcie zwolnienia mogę zmienić zasady wynagradzania, czy też muszę czekać do powrotu nauczyciela ze zwolnienia lekarskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na ¾ etatu, które realizuje przez 5 dni w tygodniu. Czy można ustanowić dla takiego nauczycielowi czterodniowy lub trzydniowy tydzień pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia kosztów, jakie ponoszą nauczyciele na przejazd na zajęcia lekcyjne, w związku z nauczaniem indywidualnym. Uczennicy klasy II gimnazjum, zamieszkałej w obwodzie szkoły, w odległości 13 km od siedziby szkoły przyznano nauczanie indywidualne do końca roku szkolnego. W związku z tym nauczyciele dojeżdżający prywatnymi samochodami na zajęcia indywidualne i wracający po ich zakończeniu do szkoły pokonują trasę o długości 26 km. 1.Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany pokryć koszty przejazdu prywatnym środkiem transportu, jeśli nauczyciel nie ma możliwości dojazdu na zajęcia środkami komunikacji autobusowej lub kolejowej? 2.Czy podstawą rozliczenia jest wystawienie nauczycielowi delegacji na przejazd? 3.Czy dyrektor powinien potwierdzić na delegacji obecność nauczyciela w danym dniu na zajęciach?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe