Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony na ¾ etatu, które realizuje przez 5 dni w tygodniu. Czy można ustanowić dla takiego nauczycielowi czterodniowy lub trzydniowy tydzień pracy?
Tak. W określonych sytuacjach dyrektor może zmniejszyć liczbę dni pracy nauczyciela do 4 dni roboczych.
Pełnoetatowy czas pracy należy rozłożyć na 5 dni roboczych
Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 40-godzinny tygodniowy czas pracy rozłożony na 5 dni roboczych. Tak wynika z treści art. 42 ust. 1 i art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.).
Niepełnoetatowy czas pracy można rozłożyć na mniej niż 5 dni roboczych
Natomiast powyższa zasada – pracy w ciągu 5 dni – nie dotyczy nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. W takiej sytuacji decyzja w zakresie ustalenia liczby dni pracy nauczyciela należy do kompetencji dyrektora szkoły i od jego decyzji zależy jak zorganizuje pracę nauczyciela.
Dyrektor decyduje o rozłożeniu dni pracy
Decyzja w zakresie zmniejszenia liczby dni pracy nauczyciela z 5 do 4 należy zatem do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły.
Kiedy dyrektor może rozłożyć nauczycielowi prace na 4 dni robocze?
Dyrektor szkoły może ustalić 4-dniowy tydzień pracy:
- dla nauczyciela dokształcającego się,
- dla nauczyciela wykonującego inne ważne społecznie zadania;
- w sytuacji, która wynika z organizacji pracy w szkole..
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wicedyrektor musi mieć ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą?
- Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem w wymiarze większym niż 1 etat. Zwracam się z prośbą o opinię w następującej sprawie: W bieżącym roku szkolnym zatrudniliśmy nauczycielkę w wymiarze 18/18 – nauczyciel matematyki oraz 8/18 – nauczyciel fizyki. Obie umowy zawarto na czas określony do 31.08.2018 r. Do obu umów nauczycielka otrzymuje dodatek motywacyjny. W związku z tym, że nauczycielka – stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany, nie posiadała kwalifikacji do nauczania fizyki (była w trakcie studiów), nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po otrzymaniu zgody Kuratora Oświaty, z zastrzeżeniem, iż w takim przypadku nie stosuje się przepisów rozdziału 3a Karty Nauczyciela (awans zawodowy) – zatem dla celów płacowych nauczycielka została potraktowana jako nauczyciel stażysta (umowa na fizykę). Obecnie sytuacja się zmieniła. Nauczycielka w dniu dzisiejszym (05.03.2018 r.) dostarczyła dyplom ukończenia studiów podyplomowych (dyplom z dnia 28.02.2018 r.) w zakresie fizyki z astronomią. W świetle tej zmiany nie może być już zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Serdecznie proszę o opinię jak należy w tej sytuacji postąpić. Czy możliwym jest dalsze zatrudnianie nauczycielki w wymiarze większym niż jeden etat. Czy należy sporządzić porozumienie zmieniające względem umowy na nauczyciela fizyki zmieniając stawkę płacy z nauczyciela stażysty na nauczyciela mianowanego, a jeśli tak, to z jaką datą i od kiedy zastosować wyższą stawkę? W tej chwili w placówce uległa także zmiana ilości godzin fizyki - łącznie wzrost o 3 godz. dydaktyczne (nauczanie indywidualne). Gdyby uwzględnić powyższe w porozumieniu zmieniającym, nauczycielka byłaby zatrudniona łącznie na 29/18 etatu (18/18 matematyka, 11/18 fizyka) – czy to dopuszczalne? Bardzo proszę o informację jak tę sprawę prawidłowo rozwiązać w świetle obowiązujących przepisów.
- Podpisuje umowę z konserwatorem na 1/2 etatu. W jaki sposób zaznaczyć, że czas pracy będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej czynności np. przed 7 rano będzie odśnieżanie, a koszenie trawy np. w godzinach popołudniowych? Proszę o podstawę prawną i sposób ewidencji pracy konserwatora.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przygotowanie wzoru kryteriów wyboru nauczycieli do zwolnienia/ obniżenia etatu
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel- psycholog zatrudniony na podstawie mianowania na pełen etat zwrócił się o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia do 12 godzin w tygodniu. Jaka jest procedura i podstawa prawna zmiany liczby godzin nauczyciela mianowanego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe