Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ocena pracy nauczyciela na wniosek kuratorium oświaty. Kuratorium Oświaty skierowało się do mnie z wnioskiem o dokonanie oceny pracy nauczyciela. Pismo zostało sporządzone 27 czerwca, a wpłynęło 3 lipca. Od której daty powinnam liczyć 3 - miesięczny okres na dokonanie oceny? Czy można ten okres obliczyć z pominięciem wakacji? Czy powinnam poinformować nauczyciela już teraz o dokonywanej ocenie jego pracy, czy też mogę to zrobić na konferencji rozpoczynającej rok szkolny? Czy w przypadku, gdy kuratorium wnioskowało o ocenę, wyśle swojego przedstawiciela i również przedstawi swoją część oceny?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego, oceny pracy nauczyciela dokonuje się w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w art. 6a Karty Nauczyciela, z tym że ocena może być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu. Do okresu powyższego nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela trwającej dłużej niż miesiąc i okresów ferii wynikających z przepisów w sprawie organizacji roku szkolnego.
Powyższe oznacza, że okres trzech miesięcy należy liczyć od dnia wpływu wniosku, jednak z odliczeniem okresu wakacji, czyli dopiero od września. Rozporządzenie nakazuje poinformować nauczyciela na piśmie o dokonywanej ocenie na wniosek innego podmiotu niż sam nauczyciel, na co najmniej miesiąc przed dokonaniem oceny. Można więc poinformować o tym fakcie od razu lub za jakiś czas, jednak nie później niż na miesiąc przed dokonaniem oceny.
Oceny pracy nauczyciela dokonuje tylko i wyłącznie dyrektor szkoły. W przypadku, gdy dyrektor szkoły jest osobą nieposiadającą kwalifikacji pedagogicznych a dokonuje oceny pracy nauczyciela, który zajmuje stanowisko kierownicze w szkole i sprawuje w tej szkole nadzór pedagogiczny, oceny dokonuje się w porozumieniu z organem nadzoru pedagogicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy sekretarz szkoły, który pracuje w gimnazjum w momencie wejścia gimnazjum do szkoły podstawowej czyli przekształcenia szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi może zostać przeniesiony? Czy należy z nim rozwiązać umowę o pracę z przysługującymi mu odprawami, a w szkole podstawowej nawiązać z nim nową umowę o pracę ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na urlopie macierzyńskim, a bezpośrednio po nim będzie na rodzicielskim tj. 8.03.2019 r. - 5.03.2020 r. MEN zapowiedziało dla nauczycieli podwyżki od 1 września 2019 r. Czy ta nauczycielka również ma tę podwyżkę, czy otrzyma ją dopiero po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po studiach wyższych w zakresie edukacji elementarnej - magister pedagogiki ukończone w 1997r i po studium nauczycielskim - pedagogika przedszkolna, może być zatrudniony w przedszkolu?
- W jaki sposób powołać nauczyciela zastępującego dyrektora szkoły przy braku wicedyrektora np. społeczny wicedyrektor? Czy to jest prawnie możliwe, czy Rada Pedagogiczna powinna wyrazić opinię (sp. tajny czy zwykły)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma ukończone studia magisterskie na kierunku pedagogika, specjalność: pedagogika resocjalizacyjna, z przygotowaniem pedagogicznym. Dodatkowo ma ukończony kurs kwalifikacyjny (w 2008 r.) z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy taka osoba posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w publicznej szkole podstawowej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe