Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 164) oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18...

PORADA PRAWNA

22 lutego 2022 Inne

Niepubliczny ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Proszę o informację, jak długo i jakie dokumenty powinno przechowywać się w archiwum w niepublicznej placówce. Chodzi mi głównie o dokumentację pedagogiczną: protokoły rady pedagogicznej, tygodniowe rozkłady zajęć, teczki wychowanków, orzeczenia, dokumentacja pomocy-psychologiczno-pedagogicznej.

Przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 164) oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz. U. Nr 14, poz. 67) stosuje się do dokumentacji powstającej w organach państwowych i państwowych jednostkach organizacyjnych oraz w organach jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostkach organizacyjnych. Oznacza to, że przepisów ww. aktów prawnych nie stosuje się do placówek oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego, gdyż te nie są samorządowymi jednostkami organizacyjnymi. W konsekwencji to na organie prowadzącym niepubliczną placówkę spoczywa obowiązek określenia okresu przechowywania dokumentacji dotyczącej procesu nauczania, wychowania i opieki. Można korzystać z przykładowej klasyfikacji i kwalifikacji dokumentacji szkoły (placówki oświatowej) w formie jednolitego rzeczowego wykazu akt dostępnego stronie Archiwum Państwowego w zakładce Zarządzanie dokumentacją / Instrukcje i wykazy akt.

W przypadku rady pedagogicznej proponuje się okres przechowywania 25 lat, orzeczeń – 20 lat, dokumentacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej – 10 lat, tygodniowych rozkładów zajęć – 5 lat, teczek wychowanków – 5 lat. Organ prowadzący może dostosować zaproponowane okresy przechowywania dokumentów do praktyki funkcjonowania placówki.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT