Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń ukończył szkołę podstawową na wsi i rodzice zdecydowali, że naukę rozpocznie w gimnazjum obwodowym, ale nie będzie uczęszczał do klasy z kolegami. Zapisali swoje dziecko do innej klasy I w tej samej szkole. Rodzice musieli podpisać oświadczenie, że będą dowozili dziecko na własny koszt (dyrektor twierdzi, że dowożenie zorganizowane jest tylko dla całej klasy wiejskiej). Pytanie moje brzmi - czy w takiej sytuacji dyrektor ma prawo odmówić rodzicom dowozu ucznia do szkoły?
Nie, dyrektor nie ma takiego prawa. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać: 1) 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych, 2) 4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka: 1) przekracza odległości wymienione wyżej, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat - także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej; 2) nie przekracza odległości wyżej, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę w czasie przewozu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel emeryt uprawniony jest do korzystania ze świadczeń z ZFŚS w naszej placówce. Swoją emeryturę zawiesił na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego. Wiemy że nadal jest uprawniony do korzystania.
Jak naliczyć odpis takiej osobie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia zwrócił się do dyrektora z zapytaniem, czy może otrzymać dofinansowanie do kilkudniowego szkolenia, w którym chciałby brać udział będąc na tym urlopie. Czy dyrektor może wysłać nauczyciela w trakcie urlopu zdrowotnego na szkolenie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pożycza pieniądze i nie oddaje- u 8 osób z grona pedagogicznego, u 1 rodzica, u osoby spoza szkoły, która pisze na stronę szkolną e-maile. Czy taka osoba nie narusza dobrego imienia szkoły w tym grona pedagogic znego? Przecież to co ona robi to wyłudzenia- wie że nie może oddać długu. Jak postąpić ma dyrektor szkoły - czy mam patrzeć bezradnie na takie postępowanie? wydaje się że to demoralizujące dla innych, w tym zwłaszcza dla uczniów. Z poważaniem. M.G.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w następującej kwestii. Związki zawodowe działające w placówce zarzucają mi przekroczenie kompetencji. Zgodnie z procedurą kontroli zarządczej wprowadziłam w życie Kodeks etyki nauczyciela. Kodeks ten powstał dokładnie według Państwa sugestii.Przedstawiciel prawny ZNP stwierdził, że nie ma konieczności wprowadzania takiego kodeksu, gdyż zawiera on przepisy określone w innych aktach prawych takich jak np. Kodeks pracy czy Karta Nauczyciela.Z powyższego wynikła sytuacja, w której ZNP żąda usunięcia tego wewnętrznego aktu szkolnego, mimo iż większość pracowników go przyjęło. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą uczęszczania ucznia na zajęcia. Uczeń klasy 4 technikum zmienił szkołę. W poprzedniej zaliczył wszystkie 3 egzaminy potwierdzające kwalifikację w zawodzie przewidziane dla danego kierunku. Plan nauczania w naszej szkole przewiduje inny rozkład materiału i ostatnia kwalifikacja i zajęcia z nią związane są w klasie 4. Uczeń wystąpił z pismem o zwolnienie go z wszystkich zajęć zawodowych i pozostawienie tylko zajęć ogólnokształcących. My jako szkoła stoimy na stanowisku, że uczeń musi realizować wszystkie godziny dydaktyczne zgodnie z planem nauczania, uczeń odwołuje się od tej decyzji. Proszę o informację w jaki sposób postąpić w tej sytuacji.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe