Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mamy wielki problem z obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków. Czy skoro art. 14 ust. 3 uso mówi o obowiązku dla 6-latka, a w innym miejscu dowiadujemy się, że obowiązek szkolny dotyczy 7-latków, ale dziecko 6-letnie też może pójść do szkoły /m.in.pod warunkiem spełnienia ww przygotowania/, to czy oznacza to, że "z automatu" wszystkie 5-latki też możemy lub nawet powinniśmy objąć tym przygotowaniem, czy odbierać od rodziców oświadczenia na piśmie, że oni o to wnioskują, bo np. rozważają posłanie 6-latka do szkoły. Nie chcemy być nadgorliwi, ale nigdzie nie możemy dostać wiążącej odpowiedzi, a przy okazji miejscowy ośrodek pomocy społecznej rozdał rodzicom pisma, w których wzywa ich do przedłożenia zaświadczenia o odbywaniu przez ich dziecko omawianego przygotowania. Wiemy, że jeśli takowe przedstawią, dostaną o 100 zł więcej zasiłku. Kto jednak będzie odpowiedzialny, jeśli za rok ci rodzice zrezygnują z posłania dziecka do szkoły, a MGOPS zażąda zwrotu zasiłków i ktoś stwierdzi, że winne jest przedszkole, bo wydało zaświadczenia?
Dziecko w wieku 5 lat, nawet takie, które w wieku 6 lat rozpocznie naukę w szkole podstawowej, na podstawie art. 16 ust. 2 UoSO od dnia 1 września 2016 r. jest ustawowo zwolnione z obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę mi podać przepisy prawne oraz omówić sytuację dotyczącą deputatu nauczycieli na wodę/kawę/herbatę oraz wyposażenia dla nauczycieli wf-u/chemii/fizyki w ramach przepisów BHP w placówce publicznej oraz w placówce niepublicznej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w obecnej sytuacji zawieszenia działalności placówek oświatowych, mogę zezwolić nauczycielowi, aby z 5 uczniami prowadził zajęcia - chodzi o zajęcia sportowe- treningi piłki siatkowej. Nauczyciel prosi o udostępnienie sali gimnastycznej i kortu tenisowego należącego do szkoły. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest wymagana ilość godzin w cyklu kształcenia (na 3 lata) dla dodatkowego języka obcego w publicznej szkole podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przepisy mówią o podawaniu dziecku przez nauczycieli leku ratującego życie? Na kim ciąży obowiązek przeszkolenia nauczycieli z podawania leku, na rodzicach czy dyrektor powinien opłacić lekarza, który przeszkoli kadrę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o ustosunkowanie się do poniższego pisma, które nauczyciel otrzymał od byłej pani Dyrektor. Dotyczy: przeniesienia do innej szkoły: "Działając na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela ( Dz.u. Z2006. Nr 97, poz.674 z póź. zm. ) w związku z Pani prośbą o przeniesienie ( pismo z dnia 11 maja 2009r r. ), po uzyskaniu zgody Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w ......, przenoszę Panią od 1 września 2009r. do 31 sierpnia 2013r. na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 3 w ......... Po upływie powyższego terminu przysługuje Pani prawo powrotu na dotychczasowe stanowisko w Szkole Podstawowej Nr 1 w ....... W związku z powyższym: 1.Czy zgodne z prawem jest stwierdzenie, że nauczyciel zostaje przeniesiony na czas określony. 2. Czy wiążące jest stwierdzenie, że nauczycielowi przysługuje prawo powrotu, ale nie musi z niego skorzystać. Chciałabym nadmienić, że nauczyciel z własnej woli przeszedł do SP 3 na trzy lata z myślą, że pozostanie w tej placówce, ponieważ nauczyciel, który był przed nim odszedł na emeryturę. Cytowane pismo zostało nauczycielowi wręczone w maju 2012r., jednak w dokumentacji nauczyciel nigdzie się pod nim nie podpisał. Nauczyciel jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe