Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczycielom nie przysługuje „deputat” w formie wody, kawy herbaty od pracodawcy, ponieważ żaden obowiązujący przepis nie przyznaje takiego uprawnienia. Jedynie zgodnie z...

PORADA PRAWNA

29 listopada 2021 Inne

Proszę mi podać przepisy prawne oraz omówić sytuację dotyczącą deputatu nauczycieli na wodę/kawę/herbatę oraz wyposażenia dla nauczycieli wf-u/chemii/fizyki w ramach przepisów BHP w placówce publicznej oraz w placówce niepublicznej.

Nauczycielom nie przysługuje „deputat” w formie wody, kawy herbaty od pracodawcy, ponieważ żaden obowiązujący przepis nie przyznaje takiego uprawnienia. Jedynie zgodnie z § 1 pkt 2 i § 4 ust. 1 pkt 3 i 4 i ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279), pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Mianowicie pracodawca zapewnia nieodpłatnie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy, w tym zimne napoje należy zapewnić pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25 stopni oraz na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni, czyli gdy taka temperatura panuje w pomieszczeniach. W pozostałych sytuacjach nauczycielom nie przysługuje roszczenie o zapewnienie napojów przez pracodawcę.

Jeśli chodzi o „wyposażenie” nauczycieli wf-u/chemii/fizyki, to nie jest ono wprost określone w obowiązujących przepisach. Zgodnie z art. 1041 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.), regulamin pracy obowiązujący u danego pracodawcy zawiera postanowienia dotyczące wyposażenie pracowników w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej. Pracodawca powinien więc opracować wykaz stanowisk, z uwzględnieniem warunków prac, i określić, czy na poszczególnych stanowiskach przysługuje – a jeśli tak, to jakie – wyposażenie: odzież, obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej (art. 2378 KP). Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy (art. 2376 § 1 KP); zasadne może być wyposażenie w nie na niektórych zajęciach z fizyki lub chemii. Z kolei na podstawie art. 2377 § 1 pkt 1 KP pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, co może przykładowo dotyczyć nauczyciela wf-u. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT