Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 29a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 870 z...

PORADA PRAWNA

29 czerwca 2020 Kadry

Nauczycielka została zatrudniona na umowę o pracę na czas określony od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. W marcu 2020 r. poinformowała, że jest w ciąży a termin porodu przypada na 29.07.2020 r. Zgodnie z decyzją dyrektora, umowa o pracę nie będzie przedłużona. Na jaki okres należy udzielić urlopu macierzyńskiego? Jakie właściwe kroki kadrowe należy podjąć?

Zgodnie z art. 29a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 870 z późn. zm.) prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Podkreślić należy, że pomimo tego, iż umowa o pracę rozwiązuje się 31 sierpnia nauczycielce nadal będzie przysługiwał zasiłek macierzyński, z ta różnicą, że płatnikiem będzie nie szkoła, ale właściwy miejscowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
• odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka albo jego kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem,
• potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego (pracownica powinna wnioskować przynajmniej o 8 tygodni urlopu, a najlepiej całość),
• informację o stawce procentowej wypłacanego zasiłku macierzyńskiego, o ile nie została zawarta w zaświadczeniu płatnika składek Z-3.
Długość urlopu macierzyńskiego (oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego) jest uzależniona od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi m.in. 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka lub 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci (art. 180 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy, tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040z późn. zm.).
Jeżeli pracodawca nie decyduje się na przedłużenie umowy o pracę to w dniu jej rozwiązania, tj. 31 sierpnia zobowiązany jest wystawić świadectwo pracy i niezwłocznie przekazać je byłej pracownicy. Zasady wystawiania oraz wzór świadectwa pracy znajdują się w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 1289 z późn. zm.). Trzeba zwrócić uwagę na to czy wypełniany dokument jest aktualny.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT