Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracodawca nie może uznać badania lekarskiego wykonanego w innej placówce niż ta, którą wskazał pracownikowi. Na podstawie art. 12 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy...

PORADA PRAWNA

11 lipca 2017 Kadry

W ośrodku socjoterapii jest kierowca, który ma ponad 60 lat, jest w okresie ochronnym. W ostatnim czasie skończyły się Panu badania okresowe. Otrzymał skierowanie do lekarza, z którym ośrodek ma podpisaną umowę. Kilka dni później otrzymałam orzeczenie o przydatności do wykonywanego zawodu, jednak od innego lekarza niż ten z którym podpisałam umowę. Kierowca tłumaczył, iż lepiej mu pasowało terminami własnie trafić do tego lekarza. Zastanawiam się czy orzeczenie, od lekarza, z którym nie ma placówka podpisanej umowy jest równie ważne?

Pracodawca nie może uznać badania lekarskiego wykonanego w innej placówce niż ta, którą wskazał pracownikowi. Na podstawie art. 12 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1184, badania wstępne, okresowe i kontrolne są wykonywane jedynie na podstawie pisemnej umowy zawartej przez pracodawcę z konkretną podstawową jednostką służby medycyny pracy. W związku z tym pracodawca powinien o powyższym fakcie poinformować pracownika, a także ponownie skierować go na badanie (art. 229 § 4a KP). Pracodawca nie ma również obowiązku finansowania badania wykonanego w podmiocie, z którym nie zawarł umowy, a pracownik poddał się im z własnej inicjatywy. Jeśli dotychczasowe badanie straciło ważność, pracownik nie może być dopuszczony do pracy do czasu, aż uzyska wynik badania w placówce medycznej, z którą pracodawca ma zawartą umowę (art. 229 § 4 KP).

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2021 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT