Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka złożyła podanie o urlop bezpłatny na okres 5 lat i po tym okresie ponownie złożyła podanie o urlop bezpłatny na okres 5 lat w celu pełnienia funkcji dyrektora w jednostce organizacyjnej gminy. Czy można zwolnic takiego nauczyciela np. po 10 latach urlopu bezpłatnego? Jaka jest podstawa prawna takiego zwolnienia?
Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciel może skorzyatsć z urlopu bezpłatnego w określonych sytuacjach:
Art. 17. 2. Nauczyciele mianowani lub dyplomowani zatrudnieni na stanowisku kuratora oświaty oraz nauczyciele przechodzący do pracy w urzędach administracji rządowej, kuratoriach oświaty, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisjach egzaminacyjnych, specjalistycznej jednostce nadzoru oraz w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich oraz ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi na stanowiska wymagające kwalifikacji pedagogicznych oraz nauczyciele, z którymi został nawiązany stosunek pracy na podstawie wyboru na okres pełnienia funkcji z wyboru, otrzymują urlop bezpłatny na czas zajmowania tych stanowisk lub pełnienia tych funkcji.
2a. Nauczyciele dyplomowani skierowani w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie oświaty do pracy w szkołach działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich, zwanych dalej "szkołami europejskimi", otrzymują urlop bezpłatny na czas skierowania.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania:
§ 12. 1. Nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.
2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Po powrocie z urlopu bezpłatnego można nauczyciela zwolnić, ale musi to nastapić zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela (art. 20 - 27). Sam fakt przebywania na urlopie bezpłatnym nie może być powodem zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące możliwości przeniesienia nauczyciela z dniem 1 września 2017 za jego zgodą i zatrudnienie go w mojej szkole w niepełnym wymiarze godzin? Chciałbym nadmienić, że obecnie ów nauczyciel jest zatrudniony w swojej jednostce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze etatu tj. (10/18)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 17 lutego 2016 do 30.06.2016 na 2/18 etatu w placówce feryjnej z wynagrodzeniem brutto 362,75 zł miesięcznie. W jakiej wysokości i za ile dni n-lce będzie przysługiwać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Za podstawę wyliczenia powinno się brać dni robocze (tj 303 dni) czy pełne tygodnie 56?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel podjął pracę 01.09.1987 r. Przez pierwsze 2 lata miał umowy na czas określony, a od 01.09.1989 r. – na czas nieokreślony. W 2003 r. został przeniesiony za porozumieniem stron do innej placówki, w której pracuje nadal. 01.09.2013 r. podjął dodatkową pracę na ½ etatu w innej placówce, gdzie pracuje obecnie (z przerwą 2-miesięczną). Ile procent dodatku stażowego przysługuje nauczycielowi w dodatkowej pracy na dzień 01.09.2021 r. i na podstawie jakich dokumentów powinien mieć naliczony ten dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Złożyłam rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora z dniem 31 sierpnia 2015 r. Praktycznie nie ma dla mnie godzin w projekcie organizacyjnym. WO zażądał poprawy projektu i rozdzielenia 35 godzin języka polskiego (jestem polonistką) na 3 osoby i wyszło 15, 10 i 10 dla mnie. Dziś dostałam informację, że mam uzupełniać etat w innej szkole w wysokości 8 godzin. Nie chcę tego uzupełnienia, wolałabym, aby mnie zwolniono z artykułu 20 KN, mogę przejść na emeryturę. Czy mogę się nie zgodzić na to uzupełnianie etatu i jakie konsekwencje tego by były?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nowo przyjmowanego nauczyciela kontraktowego na czas określony (umowa na jeden rok) w związku z brakiem gwarancji, że w następnym roku szkolnym 2014-15 nie będzie dla niego pełnego etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe