Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Złożyłam rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora z dniem 31 sierpnia 2015 r. Praktycznie nie ma dla mnie godzin w projekcie organizacyjnym. WO zażądał poprawy projektu i rozdzielenia 35 godzin języka polskiego (jestem polonistką) na 3 osoby i wyszło 15, 10 i 10 dla mnie. Dziś dostałam informację, że mam uzupełniać etat w innej szkole w wysokości 8 godzin. Nie chcę tego uzupełnienia, wolałabym, aby mnie zwolniono z artykułu 20 KN, mogę przejść na emeryturę. Czy mogę się nie zgodzić na to uzupełnianie etatu i jakie konsekwencje tego by były?
Zgodnie z art. 22 ust. 1 organ prowadzący może nałożyć na nauczyciela obowiązek uzupełniania etatu w innej szkole na tym samym lub – za jego zgodą – na innym stanowisku. W opisanej sytuacji jest to takie samo stanowisko (n-l języka polskiego), więc podjęcie pracy w drugiej szkole nie wymaga zgody nauczyciela. Trudno stwierdzić, co byłoby w przypadku, gdyby nauczyciel odmówił uzupełniania etatu. Konsekwencją tego mogłoby być ograniczenie wymiaru godzin z art. 22 ust. 2 KN, a w przypadku braku zgody nauczyciela - zastosowanie przepisów art. 20 KN. Mogłoby być, bo nie wynika to wprost z przepisów Karty Nauczyciela. Być może organ prowadzący celowo zastosował rozwiązanie w postaci uzupełniania etatu, aby uniknąć stosowania art. 20 KN. W przypadku nauczyciela, który nabył już prawa emerytalne musiałby wypłacić dwie odprawy: z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz emerytalną. Równie dobrze zamiarem organu prowadzącego mogło być zapewnienie etatu nauczycielowi, który korzystał wcześniej z obniżenia pensum.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel urodził się 1.04.1959r. w latach 1978 - 1982 studiował, 1.09.1982 roku podjął pracę w szkole, pracuje cały czas w szkole, czy ma prawo do wcześniejszej emerytury na zasadach obowiązujących w 2008 roku?
- Wychowawczyni grupy w ośrodku socjoterapii nie miała możliwości w pełni wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2015 r., ponieważ od 11.09.2015 do 31.08.2016 przebywała na urlopie zdrowotnym. 1 września 2016 r. wróciła do pracy. Natomiast z dniem 1.09.2016 r . weszło w życie rozporządzenie MEN z 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach, w którym w paragrafie 30 ust.2 stwierdza się, że ośrodek socjoterapii prowadzi działalność przez cały rok szkolny jako placówka, w której są przewidziane ferie szkolne. Czy w związku z tym zapisem wychowawca grupy ma prawo do wykorzystania zaległego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ramach swojego pensum, w myśl nowych przepisów prawa oświatowego, pedagog ma także realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
- Od 01.09.2017 r. włączono oddziały gimnazjalne do Zespołu Szkół. W związku z powyższym jest dwóch wicedyrektorów. Czy w tytule przydziału obowiązków wicedyrektora np." Zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności II wicedyrektora" cyfra rzymska II jest naruszeniem przepisów prawa i kto przejmuje kompetencje w czasie nieobecności dyrektora, obecny wicedyrektor czy nowo powołany w związku z przyłączeniem gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor podpisał umowę o pracę z konserwatorem od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. Pracownik ten od 1.11.2019 r. do 30.11.2019 r. korzystał z urlopu bezpłatnego. Pracownik ten ukończył tylko szkołę podstawową i ma jedno świadectwo pracy na okres: 12.09.2016 r. do 31.01.2017 r. Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego za rok 2020 temu pracownikowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe