Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 68 ust. 9 ustawy Prawo oświatowe, w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie...

PORADA PRAWNA

13 września 2017 Kadry

Od 01.09.2017 r. włączono oddziały gimnazjalne do Zespołu Szkół. W związku z powyższym jest dwóch wicedyrektorów. Czy w tytule przydziału obowiązków wicedyrektora np." Zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności II wicedyrektora" cyfra rzymska II jest naruszeniem przepisów prawa i kto przejmuje kompetencje w czasie nieobecności dyrektora, obecny wicedyrektor czy nowo powołany w związku z przyłączeniem gimnazjum?

Zgodnie z art. 68 ust. 9 ustawy Prawo oświatowe, w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
Przepisy oświatowe nie regulują zakresu zajęć wicedyrektora - to leży w gestii dyrektora szkoły, który określa dla wicedyrektora zakres obowiązków. W przypadku kilku wicedyrektorów, dyrektor rozdziela obowiązki pośród nich również według własnego uznania. Zakres obowiązków powinen zawierać tez zapisy mówiące o zastępowaniu dyrektora w razie jego nieobecności. I tak, można jednemu wicedyrektorowi zapisać, że zastępuje dyrektora w razie jego nieobecności, a drugiemu, że zastępuje dyrektora w przypadku nieobecności w szkole dyrektora i wicedyrektora.
Używanie w dokumentacji szkolnej określenia I i II wicedyrektor nie posiada uzasadnienia prawnego, ponieważ przepisy Rozporządzenia w sprawie ramowych statutów mówią o możliwości utworzenia dodatkowych stanowisk wicedyrektorów, bez różnicowania ich w jakikolwiek sposób.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT