Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 01.09.2017 r. włączono oddziały gimnazjalne do Zespołu Szkół. W związku z powyższym jest dwóch wicedyrektorów. Czy w tytule przydziału obowiązków wicedyrektora np." Zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności II wicedyrektora" cyfra rzymska II jest naruszeniem przepisów prawa i kto przejmuje kompetencje w czasie nieobecności dyrektora, obecny wicedyrektor czy nowo powołany w związku z przyłączeniem gimnazjum?
Zgodnie z art. 68 ust. 9 ustawy Prawo oświatowe, w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
Przepisy oświatowe nie regulują zakresu zajęć wicedyrektora - to leży w gestii dyrektora szkoły, który określa dla wicedyrektora zakres obowiązków. W przypadku kilku wicedyrektorów, dyrektor rozdziela obowiązki pośród nich również według własnego uznania. Zakres obowiązków powinen zawierać tez zapisy mówiące o zastępowaniu dyrektora w razie jego nieobecności. I tak, można jednemu wicedyrektorowi zapisać, że zastępuje dyrektora w razie jego nieobecności, a drugiemu, że zastępuje dyrektora w przypadku nieobecności w szkole dyrektora i wicedyrektora.
Używanie w dokumentacji szkolnej określenia I i II wicedyrektor nie posiada uzasadnienia prawnego, ponieważ przepisy Rozporządzenia w sprawie ramowych statutów mówią o możliwości utworzenia dodatkowych stanowisk wicedyrektorów, bez różnicowania ich w jakikolwiek sposób.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakiej podstawie należy rozwiązać umowę z księdzem uczącym religii w szkole, który był zatrudniony na podstawie skierowania (na podstawie kan. 805 kodeksu Prawa Kanonicznego) i został przeniesiony do innej parafii. Co należy wypisać w świadectwie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie i proszę o odpowiedź na pytanie, które dotyczy wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
W jaki sposób należy wypłacić wynagrodzenie za przepracowane godziny ponadwymiarowe nauczycielowi, który jest zatrudniony na całym etacie 18/18 i jednocześnie realizuje następujące godziny ponadwymiarowe: - 3 godziny dydaktyczne, z pensum 18; - 5 godzin świetlicy, z pensum 26. Czy w takim wypadku należy dokonać nauczycielowi uśrednienia etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia od 11.11.2016 do 10.11.2017 r. przysługuje w roku 2017 prawo do opieki nad dzieckiem i proporcjonalnie obliczony urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela mianowanego, który pracował w okresie od 4 września 2017 roku do dnia 31 sierpnia 2018 roku(w wymiarze 10/18) i od 1 września 2018 do 31 sierpnia 2019 w wymiarze 13/18). W tym roku byłaby to trzecia umowa na 10/18 etatu. Zaproponowałam zawarcie jej w okresie od 2 września 2019 do 26 czerwca 2020 roku w wymiarze 10/18. Nauczycielka nie wyraża zgody. Domaga się zatrudnienia na stałe. Sytuacja w szkole jest taka, że w przyszłym roku szkolnym (2020/2021) będę mogła zaproponować jej 7/18, natomiast w kolejnym roku ze względu na pusty rocznik będzie to tylko 6/18. Czy warunki organizacji nauczania w tym przypadku pozwalają na zatrudnienie na czas określony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi z którym rozwiązuje się umowę o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracownika (likwidacja stanowiska -gł.księgowego we wszystkich placówkach oświaty w Gminie Miejskiej), należy się odprawa pieniężna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe