Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel podjął pracę 01.09.1987 r. Przez pierwsze 2 lata miał umowy na czas określony, a od 01.09.1989 r. – na czas nieokreślony. W 2003 r. został przeniesiony za porozumieniem stron do innej placówki, w której pracuje nadal. 01.09.2013 r. podjął dodatkową pracę na ½ etatu w innej placówce, gdzie pracuje obecnie (z przerwą 2-miesięczną). Ile procent dodatku stażowego przysługuje nauczycielowi w dodatkowej pracy na dzień 01.09.2021 r. i na podstawie jakich dokumentów powinien mieć naliczony ten dodatek?
W przedstawionej sytuacji należy przede wszystkim ustalić, który stosunek pracy jest dla nauczyciela stosunkiem podstawowym. Kwestię wysługi w dodatkowym miejscu pracy reguluje § 7 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm.). Wedle § 7 ust. 1 tego rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się też okresów podstawowego zatrudnienia.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której nauczyciel pozostaje w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia, oddzielnie dla każdego stosunku pracy.
Przy ustalaniu stażu pracy nauczyciela zatrudnionego w dwóch stosunkach pracy istotne jest, czy łączny wymiar zajęć z łączących go ze szkołą stosunków pracy jest wyższy od obowiązującego go wymiaru zajęć. Jeżeli wymiar ten jest wyższy od podstawowego, dodatek za wysługę lat będzie nauczycielowi przysługiwał wyłącznie ze stosunku pracy wskazanego jako podstawowy. O tym, który stosunek pracy jest podstawowy, decyduje nauczyciel poprzez złożenie właściwego oświadczenia, ponieważ brak jest definicji tego pojęcia (żaden przepis prawny tego nie wyjaśnia).
W przedstawionej sytuacji w dodatkowym miejscu pracy nauczyciel na nowo wypracowuje staż pracy. Dokumentami poświadczającymi staż pracy są świadectwa pracy i zaświadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od ubiegłego roku wszyscy pracownicy szkoły muszą mieć ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej? Ile czasu jest ważny taki kurs?
- Czy podczas przebywania na L4 nauczyciel może brać udział w konkursie dyrektora szkoły bądź w konkursie na wolne stanowisko pracy w kuratorium?
- Jeżeli dyrektor lub wicedyrektor realizują godziny planowe ponadwymiarowe to proszę o informację, czy jeżeli w danym dniu kiedy dyrektor lub wicedyrektor pracują z dziećmi jest np. szkolenie lub narada na której mają obowiązek być to czy w tym dniu liczy im się nadgodziny planowe czy też nie?
- Proszę o wyjaśnienie mi kwestii urlopu wychowawczego. Nauczycielka korzystała od września 2016 do końca grudnia 2016r. z urlopu wychowawczego na dziecko do 6-go roku życia. Od stycznia wybiera zaległy urlop wypoczynkowy, który z tegorocznym urlopem za ferie zimowe zakończy się 22.02. W tym czasie jednak 12 dni przebywała na L-4. ; 1. Czy o te 12 dni zaległego urlopu musi wnioskować ponownie, czy można jej go automatycznie wydłużyć?; 2. Pracownica nie wie, czy nie będzie w dalszym ciągu korzystać z L-4, a potem zapowiada, że chce przebywać na urlopie wychowawczym przysługującym na dziecko z niepełnosprawnością (jednak nie zna dokładnej daty z uwagi na możliwość dalszego L-4). Chce dotrzymać miesięcznego terminu złożenia wniosku o ten urlop. Zapytuje, czy może złożyć pismo informujące o swoich planach, które byłoby deklaracją/wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego po wszystkich L-4 i przysługujących dniach wolnych (czy taka forma jest dopuszczalna?); 3. Kolejna rzecz – Co z przepisem w Art. 1867 § 1,że Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (czy dotyczy to także nauczycieli, bo w KN tego nie wyczytałam), a byłoby to dość skomplikowane. Nauczycielka odeszła na poprzedni urlop z 18/18 etatu jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – w projekcie organizacyjnym na r. szk. 2016/2017 miała planowane także 5/20 logopedii. Teraz chciałaby pracować tylko jako logopeda, a tych godzin nie nazbiera się na pół etatu, a trudno żebym dzieliła edukację wczesnoszkolną. Czy mogę odmówić?; 4. Czy mogę wypowiedzieć tej Pani umowę (jest zatrudniona na podstawie mianowania) – od września będą zmiany organizacyjnych powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. 182 dzień niezdolności do pracy wypadł 02.03.2016r. W dniu 04.04.2016r. otrzymałam od nauczyciela decyzję z ZUS o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od dnia 03.03.2016r. Moje pytania brzmią: 1) na podstawie jakiego art. KN rozwiązać stosunek pracy Art. 23 ust. 1 pkt 1 czy 2? 2) z jaka datą rozwiązać stosunek pracy i z jaką datą wystawić świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe