Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem od 2010 r. do kwietnia 2022 r., od 1 stycznia 2019 r. do 29 kwietnia 2022 r. na urlopie wychowawczym, następnie przedstawiała zwolnienia lekarskie od 27 kwietnia 2022 r. do 1 września 2022 r. Równolegle również otrzymała rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z końcem sierpnia 2022 r. nauczycielka planuje rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron. W związku z przebywaniem na zwolnieniach lekarskich pracownica nie ma zdolności do pracy. Czy mimo braku zdolności do pracy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego w formie ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy w związku z faktem, że nauczycielka równocześnie przebywa na rencie z tytułu częściowej niezdolności należy przy zwolnieniu (za porozumieniem stron) wypłacić jej odprawę emerytalno-rentową. Jeśli tak to jaką? Jest nauczycielem kontraktowym zatrudnionym od 1 maja 2005 r. w naszej jednostce.
Co do zasady, zgodnie z obowiązującymi przepisami i interpretacjami Sądu Najwyższego nie można pracownikowi udzielić urlopu wypoczynkowego w sytuacji, gdy nie uzyskał zdolności do pracy po chorobie. Jak stwierdził SN w wyroku pod sygnaturą akt III PK 9/16 „udzielony urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, trwającej 30 dni i bez uzyskania zaświadczenia lekarskiego po kontrolnych badaniach jest nieprawidłowy. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub na żądanie”.
Jednakże, tutaj sytuacja jest inna, gdyż z pracownikiem ma być rozwiązana umowa o pracę, na jego wniosek za porozumieniem stron. Nadmienić należy, że w sytuacji rozstania pracownika z pracodawcą, zarówno ten pierwszy jak i drugi zobowiązani są do wzajemnych rozliczeń. Jeżeli pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego (bez znaczenia jest to czy jest to urlop taryfowy czy uzupełniający) trzeba mu wypłacić ekwiwalent za ten urlop. Jest to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Na realizację tego obowiązku nie ma wpływu fakt nie uzyskania zdolności do pracy, gdyż pracownik nie będzie korzystał z urlopu w naturze.
Co do odprawy rentowej, to na podstawie art. 921 ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. „pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia”.
Bez znaczenia pozostaje tu fakt tylko częściowej niezdolności do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w placówce niepublicznej ma prawo do posiadania legitymacji służbowej upoważniającej go do zniżek ? Jeżeli tak, to kto powinien mu taki dokument wydać.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Woźna szkolna z dniem 31.03.2017 r. rozwiązała umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Czy nabyła prawo do „13” za 2017 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia, otrzymał na końcu sierpnia orzeczenie z medycyny pracy o niezdolności do wykonywania stosunku pracy. W myśl przepisów powinien otrzymać wypowiedzenie pracy po odczekaniu 21 dni (czas kiedy nauczyciel może odwołać się od decyzji lekarza medycyny pracy). Nauczyciel jest w wieku przedemerytalnym, ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy. W miesiącu sierpniu złożył wniosek o rentę. Czy może do czasu rozwiązania sprawy dotyczącej decyzji w sprawie renty pozostać zatrudnionym w placówce bez prawa do wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta ds. administracji w zespole szkół zamierza od nowego roku szkolnego podjąć pracę jako nauczyciel w tym samym zespole szkół. Jak powinien zostać zakończony stosunek pracy na stanowisku referenta. Czy pracownik ma złożyć wypowiedzenie? Czy istnieje jakaś forma przeniesienia tego pracownika z stanowiska referenta na stanowisko nauczyciela? Jak powinien być rozliczony z tym pracownikiem urlop wypoczynkowy na stanowisku referenta – wylicza się urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku kalendarzowym, tak jak przy rozwiązaniu stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zbliżają się ferie zimowe i w związku z tym mam pytanie dotyczące wypoczynku w czasie ferii. Jesteśmy placówką nieferyjną i w czasie ferii organizujemy półkolonie dla dzieci. W naszej placówce pracują nauczyciele o różnych wymiarach etatu. Czy jeśli powierzyłam nauczycielowi kierowanie półkoloniami (ma papiery kierownika wypoczynku) które są w godzinach 8-16 pon-piątek, a nauczyciel pracuje na np 12/18 lub 18/18 etatu, czy może mi odmówić? Tłumacząc się, że będzie pracował 40 godzin tygodniowo. Czy muszę mu płacić godziny ponadwymiarowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe