Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Co do zasady, zgodnie z obowiązującymi przepisami i interpretacjami Sądu Najwyższego nie można pracownikowi udzielić urlopu wypoczynkowego w sytuacji, gdy nie uzyskał...

PORADA PRAWNA

22 sierpnia 2022 Kadry

Nauczycielka przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem od 2010 r. do kwietnia 2022 r., od 1 stycznia 2019 r. do 29 kwietnia 2022 r. na urlopie wychowawczym, następnie przedstawiała zwolnienia lekarskie od 27 kwietnia 2022 r. do 1 września 2022 r. Równolegle również otrzymała rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z końcem sierpnia 2022 r. nauczycielka planuje rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron. W związku z przebywaniem na zwolnieniach lekarskich pracownica nie ma zdolności do pracy. Czy mimo braku zdolności do pracy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego w formie ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy w związku z faktem, że nauczycielka równocześnie przebywa na rencie z tytułu częściowej niezdolności należy przy zwolnieniu (za porozumieniem stron) wypłacić jej odprawę emerytalno-rentową. Jeśli tak to jaką? Jest nauczycielem kontraktowym zatrudnionym od 1 maja 2005 r. w naszej jednostce.

Co do zasady, zgodnie z obowiązującymi przepisami i interpretacjami Sądu Najwyższego nie można pracownikowi udzielić urlopu wypoczynkowego w sytuacji, gdy nie uzyskał zdolności do pracy po chorobie. Jak stwierdził SN w wyroku pod sygnaturą akt III PK 9/16 „udzielony urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, trwającej 30 dni i bez uzyskania zaświadczenia lekarskiego po kontrolnych badaniach jest nieprawidłowy. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub na żądanie”.

Jednakże, tutaj sytuacja jest inna, gdyż z pracownikiem ma być rozwiązana umowa o pracę, na jego wniosek za porozumieniem stron. Nadmienić należy, że w sytuacji rozstania pracownika z pracodawcą, zarówno ten pierwszy jak i drugi zobowiązani są do wzajemnych rozliczeń. Jeżeli pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego (bez znaczenia jest to czy jest to urlop taryfowy czy uzupełniający) trzeba mu wypłacić ekwiwalent za ten urlop. Jest to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Na realizację tego obowiązku nie ma wpływu fakt nie uzyskania zdolności do pracy, gdyż pracownik nie będzie korzystał z urlopu w naturze.

Co do odprawy rentowej, to na podstawie art. 921 ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. „pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia”.
Bez znaczenia pozostaje tu fakt tylko częściowej niezdolności do pracy.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT