Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 września 2020 r. Na początku kwietnia ma przewidywany termin porodu. Jest też w trakcie robienia awansu zawodowego. Jaki okres może przebywać na zwolnieniu i macierzyńskim ,żeby nie musiała zaczynać od nowa awansu zawodowego? Jest zatrudniona na pełnym etacie z Kodeksu Pracy. Jeżeli wróciła by na 1/2 etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego rocznego to do kiedy miała by urlop i do kiedy pracowała by na 1/2 etatu oraz kiedy może wykorzystać urlop wypoczynkowy?
Art. 9c ust 5 i 5a wskazuje jakie mogą być przerwy wydłużające okres stażu. I tak:
• W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu
pozostawania w stanie nieczynnym,
czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub
urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem,
trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,
W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze,
Jeżeli nieobecność nauczyciela w pracy spowodowana była urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopem macierzyńskim, dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem rodzicielskim lub urlopem ojcowskim, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,
Łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa powyżej nie może być dłuższy niż rok i 6 miesięcy. Jeżeli nieobecność jest dłuższa, wówczas nauczyciel zobowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Co do urlopu rodzicielskiego, to przysługuje on zarówno matce, jak i ojcu. Jego długość przy urodzeniu jednego dziecka wynosi 32 tygodnie. Może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców, przy czym łączny czas trwania zwolnienia nie może przekroczyć tych 32 tygodni.
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo maksymalnie w czterech częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Żadna z części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Tylko pierwsza część urlopu rodzicielskiego może być krótsza, ale tylko do 6 tygodni i musi przypadać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może wykonywać pracę u swojego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Urlop rodzicielski udzielany jest stosownie do wniosku osoby uprawnionej. Jeżeli nauczycielka złoży wniosek o roczny urlop to tak powinien on być udzielony. Urlop wypoczynkowy wykorzysta po powrocie z urlopów związanych z macierzyństwem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który we wrześniu 2012 roku będzie miał 30 lat pracy może przejść na emeryturę i na jakich warunkach?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chemii mógł uczyć w liceum przyrody. Czy nic się nie zmieniło w tym temacie ? Czy mogę zatrudnić na tym stanowisku Panią która ma uprawnienia do nauczania chemii ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy okres służby wojskowej zawsze podlega wliczeniu do stażu pracy, od którego zależy dodatek za wysługę lat ? Pracownik przedstawił zaświadczenie, że w okresie od dnia 05.03.1997r do dnia 26.05.2002r pełnił zasadniczą służbę wojskową i nadterminową służbę wojskową. W szkole został zatrudniony jako konserwator od dnia 01.06.2015r. (na okres próbny) do 31.08.2015r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola wraca z urlopu dla poratowania zdrowia 1 września 2016r. (urlop zdrowotny od 01.09.2015r. do 31.08.2016r). Czy należy jej się cały urlop wypoczynkowy za 2016r. czyli 35 dni, czy proporcjonalnie za 4 m-ce br? Proszę o wykładnie prawną.
- Mam pewien problem. Już drugi rok mam na zastępstwo za nieobecną nauczycielkę (ciąża, macierzyński i urlop) nauczycielkę (kontraktową), prawdziwą pasjonatkę, uczy przedmiotów zawodowych i do tego jest managerem hotelu (więc możliwości dla uczniów wymarzone, zajęcia w hotelu, warsztaty, itp) dzieciaki za nią przepadają. Chciałabym ją zostawić, a pożegnać się z tą co ma w lutym 2018 wrócić (ta jest przeciwieństwem, leniwa, niezaangażowana, nawet nie chce jej się wykorzystywać sprzętu, które mamy na wyposażeniu szkoły) dla uczniów to będzie szok z przestawieniem się. Ta co wraca jest również nauczycielem kontraktowym, odchodząc na L-4, a potem na macierzyński miała pełny etat. Jak to bezboleśnie zrobić, czy można coś zrobić? Zaznaczę jeszcze, że nie będę miała dla tej przychodzącej pełnego etatu. Przedmioty zawodowe w klasie IV wszystkie odbędą się w I sem, więc teraz nauczycielka zastępująca ma więcej godzin, ale są one uśrednione na cały rok szkolny (wg programu Vulcan) i trochę byłaby pokrzywdzona.
Bardzo proszę o radę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe