Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel chemii mógł uczyć w liceum przyrody. Czy nic się nie zmieniło w tym temacie ? Czy mogę zatrudnić na tym stanowisku Panią która ma uprawnienia do nauczania chemii ?
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, które będzie obowiązywać od 1 września 2017 r., kwalifikacje do nauczania przyrody jako przedmiotu uzupełniającego w:
- dotychczasowym trzyletnim liceum ogólnokształcącym działającym na podstawie ustawy o systemie oświaty,
posiada również osoba, która ma kwalifikacje do nauczania biologii, geografii, fizyki lub chemii (mgr lub mgr + studia podyplomowe). Zajęcia z tego przedmiotu uzupełniającego mogą być również prowadzone przez zespół dwóch lub więcej osób posiadających kwalifikacje do nauczania biologii, fizyki, geografii lub chemii.
Ponadto, na podstawie § 27 Rozporządzenia, nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o konkretną odpowiedź na przedstawiony przeze mnie problem (dotychczas nie uzyskałam wyczerpującej odpowiedzi). Czy pełnozatrudnionemu nauczycielowi świetlicy można zaplanować pracę w godz. 6:45-16:15 z dwu-, czterogodzinną przerwą (wszystkie dzieci są na lekcji)? Jeśli nie, proszę podać konkretne przepisy. Nadmieniam, że organizacja pracy świetlicy z wykorzystaniem art. 42 nie rozwiązuje problemu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej wysokości odprawy pośmiertnej zmarłego 03.05.19 r. dyrektora szkoły podstawowej, która jest uzależniona od okresu zatrudnienia u pracodawcy. W poprzednim świadectwie pracy wystawionym przez Urząd Miejski 31.08.2015 r., gdy Pani dyrektor przechodziła ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej na stanowisko dyrektora gimnazjum ma wyszczególnione okresy:
- 01.09.1986 - 31.08.1990 - Szkoła Podstawowa X
- 01.09.1990 - 31.08.2015 - Szkoła Podstawowa Y (ta sama JST), w tym okresie od 2007 r. pełniła tam funkcję dyrektora, a pracodawcą był wówczas Urząd Gminy. Stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania na wniosek pracownika w związku z przejściem na stanowisko dyrektora gimnazjum w tej samej jednostce samorządu terytorialnego od 01.09.2015 r., Pracodawcą był burmistrz tej samej JST.
Wysokość odprawy pośmiertnej powinna wynosić jednomiesięczne, trzymiesięczne czy sześciomiesięczne wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie pracuję jako dyrektor zespołu szkół w skład którego wchodzą szkoła podstawowa 6 letnia i gimnazjum , łącznie w zespole jest 10 oddziałów i mam wicedyrektora. Czy przy 10 oddziałach po przekształceniu w ośmioklasową szkolę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi będę mogła powołać wicedyrektora nadmieniam, że łącznie będę mięć 10 oddziałów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie przejścia na emeryturę. Nauczycielka ur. 16.01.1956r, staż pracy 36 lat (w tym 3 lata urlopu wychowawczego i rok na poratowanie zdrowia) zgodnie z kalendarzem uzyska prawo do emerytury na ogólnych warunkach w lutym 2017r. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek stwierdzenia tego faktu, w sytuacji, gdy nauczycielka chce nadal pracować i nie przechodzi na emeryturę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na pełny etat pełni również funkcję radnego. Otrzymaliśmy informację, że prawdopodobnie w/w nauczyciel skorzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. W przypadku zatrudnienia jako nauczyciel nie mamy wątpliwości, że ma prawo do takiego urlopu. Czy przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel będzie mógł pełnić funkcję radnego (uczestniczyć w sesjach) i brać udział w pracach zarządu powiatu jako jego członek ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe