Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel, który we wrześniu 2012 roku będzie miał 30 lat pracy może przejść na emeryturę i na jakich warunkach?
Zbyt mało danych, aby odpowiedzieć na to pytanie. Emerytury nauczycieli w tej chwili zależne są od spełnienia wielu warunków (wiek, staż pracy, praca w szczególnych warunkach lub charakterze, wymiar czasu pracy).
Nauczyciel na emeryturę może przejść:
1. na starych zasadach (tzw. wcześniejsze emerytury z ustawy emerytalnej) - dot. urodzonych po 31.12.1948 r. , jeżeli na dzień 01.01.1999 r. przepracowali odpowiednio 20 lat - kobiety i 25 lat - mężczyźni, w tym 15 lat w szkole. Drugim warunkiem jest ukończenie 55 lat u kobiet i 60 u mężczyzn. Kolejnym - brak umowy z OFE, tzw. II filar (jeżeli została zawarta, to należy wystąpić z OFE) oraz rozwiązanie umowy o pracę.
2. na podstawie Karty Nauczyciela - w dwóch przypadkach: po pierwsze, bez względu na wiek, jeżeli do 31.12.2008 r. przepracowali 30 lat, w tym 20 lat w szkole; po drugie - po osiągnięciu na dzień 31.12.2008 r. wieku 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni oraz przepracowaniu co najmniej 20 lat - kobiety i 25 lat - mężczyźni, w tym co najmniej 15 lat w szkole na pełnym etacie.
3. jeżeli nie spełnia żadnych z powyższych wymogów, może przejść na tzw. świadczenie kompensacyjne. Warunkiem jest 30 -letni staż pracy, w tym 20-letni w szkole, ukończenie w latach 2009-2014 55 lat, rozwiązanie umowy o pracę. Świadczenie to przysługuje do czasu ukończenia 60 lat - kobiety i 65 lat - mężczyźni. Wówczas przysługiwać będzie emerytura. Co ważne - pobierając świadczenie kompensacyjne nie można pracować choćby na parę godzin w szkolnictwie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szanowna Redakcjo
Tydzień temu skierowałam do eksperta pytanie dotyczące zatrudniania i zwalniania n-li.Nie uzyskałam odpowiedzi,na której mi zależy. Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedż.
Pozdrawiam Jolanta Siwka
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jaki akt prawny mówi o tym, że nauczyciel radny musi mieć zagwarantowany cały etat? Czy nie może mieć zniżki godzin ? Czy można zatrudnić go w niepełnym wymiarze godzin w związku z ich brakiem?
Dziękuję za odpowiedzi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
czy mogę zatrudnić jako nauczyciela wspomagającego do klasy pierwszej (1 dziecko z upośledzeniem lekkim, 2 autystów) nauczyciela po ukończonych studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją ruchową oraz 3 -semestralnych studiach podyplomowych w zakresie oligofrenopedagogiki. Nauczycielka obecnie pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Modrzewcu jako terapeuta zajęciowy
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole prowadzonej przez osobę prawną zatrudnienie na okres próbny z Kodeksu Pracy nauczyciela, który mógłby rozpocząć staż na kolejny stopień awansu, uniemożliwia mu rozpoczęcie stażu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy art.222 prawa oświatowego.Przepis ten odnosi się zarówno do nauczycieli szkół samorządowych, jak i nauczycieli szkół niesamorządowych, o ile nauczyciele ci zatrudnieni są na podstawie stosunku pracy. Czy jest wymagana zgoda od nauczyciela przedszkola w przypadku podjęcia dodatkowego zatrudnienia, a także na innej podstawie niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia. Czy ten przepis dotyczy tylko nauczycieli szkół?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe