Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pewien problem. Już drugi rok mam na zastępstwo za nieobecną nauczycielkę (ciąża, macierzyński i urlop) nauczycielkę (kontraktową), prawdziwą pasjonatkę, uczy przedmiotów zawodowych i do tego jest managerem hotelu (więc możliwości dla uczniów wymarzone, zajęcia w hotelu, warsztaty, itp) dzieciaki za nią przepadają. Chciałabym ją zostawić, a pożegnać się z tą co ma w lutym 2018 wrócić (ta jest przeciwieństwem, leniwa, niezaangażowana, nawet nie chce jej się wykorzystywać sprzętu, które mamy na wyposażeniu szkoły) dla uczniów to będzie szok z przestawieniem się. Ta co wraca jest również nauczycielem kontraktowym, odchodząc na L-4, a potem na macierzyński miała pełny etat. Jak to bezboleśnie zrobić, czy można coś zrobić? Zaznaczę jeszcze, że nie będę miała dla tej przychodzącej pełnego etatu. Przedmioty zawodowe w klasie IV wszystkie odbędą się w I sem, więc teraz nauczycielka zastępująca ma więcej godzin, ale są one uśrednione na cały rok szkolny (wg programu Vulcan) i trochę byłaby pokrzywdzona. Bardzo proszę o radę.
W trakcie roku szkolnego w szkole samorządowej zwolnienie nauczyciela kontraktowego może nastąpić tylko za jego zgodą w trybie porozumienia stron, zgodnie z art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN. W szkole niesamorządowej porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę może nastąpić za zgodą nauczycielki na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 KP. Jeśli nauczycielka nie zgodzi się na porozumienie stron, będzie nadal zatrudniona w dotychczasowym wymiarze pełnego etatu, a jeśli dyrektor nie znajdzie dla niej godzin, będzie uprawniona do wynagrodzenia za przestój za nierealizowane godziny (art. 80 i art. 81 § 1 KP). Ewentualnie za zgoda nauczycielki i zgodnie z jej kwalifikacjami można jej zaproponować inne stanowisko, jeśli szkoła dysponuje godzinami, np. w świetlicy (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP).
W szkole samorządowej wypowiedzenie umowy o pracę mogłoby nastąpić za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia i ze skutkiem dopiero na koniec roku szkolnego – czyli nauczycielka pozostałby w zatrudnieniu do 31 sierpnia 2017 r. (art. 27 ust. 1 KN). W szkole niesamorządowej wypowiedzenie można doręczyć po powrocie z urlopu (po zakończeniu którego stosunek pracy nie korzysta już z ochrony przed jednostronnym rozwiązaniem przez pracodawcę), z zachowaniem okresu wypowiedzenia uzależnionego od okresu pracy nauczycielki w danej szkole (art. 36 § 1, art. 1821g w zw. z art. 177 KP), zaś zakończenie zatrudnienia może nastąpić przed końcem roku szkolnego. W pisemnym wypowiedzeniu należy podać rzeczywiste powody zwolnienia – długotrwałe nieobecności dezorganizujące pracę szkoły, skutkujące koniecznością zapewnienia zastępstwa, uwagi (zarzuty) odnośnie sposobu wykonywania pracy, znalezienie nauczyciela z większym zaangażowaniem i lepszą bieżącą oceną pracy dyrektora i uczniów (art. 30 § 4 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi (dyplomowanemu), bibliotekarzowi zatrudnionemu dotychczas na pełnym etacie, w roku 2012/13 planuje się 0,75 etatu biblioteki oraz 0,25 etatu świetlicy. Nauczyciel nie wyraża zgody na porozumienie zmieniające. Czy można mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, jeśli po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną w kwietniu związek zawodowy obejmuje go ochroną od maja 2012 r.? Zmiana przydziału czynności dla nauczyciela spowodowana jest zmniejszeniem się ilości oddziałów i uczniów w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zrezygnować z ewidencji czasu pracy nauczycieli szkoły niepublicznej poprzez wprowadzenie zadaniowego czas pracy? Organem prowadzącym szkołę niepubliczną jest Spółka Z.O.O.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
Główna księgowa odchodzi na emeryturę. Został rozpisany konkurs na stanowisko, niestety nikt się nie zgłosił.
Moje pytanie: Czy mogę przenieść osobę z innej placówki na zastępstwo? Osoba ta posiada odpowiednie wykształcenie ale nie ma przepracowanych 3 lat w księgowości. Jeśli nie to jakie inne kroki można podjąć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole mam nauczyciela, który od stycznia 2015 r. jest zawieszony w pełnieniu obowiązków nauczyciela z uwagi na toczące się przeciwko niemu postepowanie karne. W sierpniu 2018 r. temu nauczycielowi przypada 25-lecie pracy. Czy powinien mieć wypłaconą jubileuszówkę? W okresie zawieszenia otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze bez dodatków.
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu pierwszy raz w jednostce oświatowej na stanowisku nauczyciela początkującego wychowania przedszkolnego po licencjacie (obecnie ostatni rok studiów magisterskich, w czerwcu obrona) zatrudnionego na czas jednego roku należy się zasiłek na start?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe