Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi zatrudnionemu pierwszy raz w jednostce oświatowej na stanowisku nauczyciela początkującego wychowania przedszkolnego po licencjacie (obecnie ostatni rok studiów magisterskich, w czerwcu obrona) zatrudnionego na czas jednego roku należy się zasiłek na start?
Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela. Świadczenie na start przysługuje nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela, jeśli nie otrzymał go na podstawie przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.), nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 etatu oraz zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze określonym w KN. Świadczenie na start przysługuje nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela, jeśli nie otrzymał takiego świadczenia na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 września 2022 r.
Świadczenie wypłacane jest do 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela.
W mojej opinii nauczyciel powinien otrzymać świadczenie na start.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o poradę prawną w niżej opisanej sprawie. Nauczyciel mianowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. Od 12 sierpnia 2013r. do 31 stycznia 2014r. nauczyciel przebywał ciągle na zwolnieniu lekarskim (łącznie 173 dni). W okresie 3-14 lutego 2014 r. przypadały w naszym województwie ferie zimowe. Od 6 lutego 2014 r. do chwili obecnej nauczyciel nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał prawa do świadczenia rehabilitacyjnego z uwagi na wykorzystany w ostatnim czasie urlop dla poratowania zdrowia. Czy w tym przypadku można rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy. Proszę o pomoc i stosowną podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dot. prawidłowego obliczenia stażu pracy w jednostce budżetowej. Pracownica przedstawiła decyzję Burmistrza o zgłoszeniu do rejestru działalności gospodarczej oraz o odprowadzanych składkach do ZUS w momencie prowadzenia działalności czy na tej podstawie można naliczyć lata pracy do stażu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel grupy przedszkolnej (6 latki) z pensum 24/25 dodatkowo prowadzi zajęcia z doradztwa zawodowego 1/22 oraz zajęcia rewalidacyjne z uczniem klasy V i uczniem przedszkola. Z jakiego pensum powinien mieć liczone zajęcia rewalidacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ramach swojego pensum, w myśl nowych przepisów prawa oświatowego, pedagog ma także realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe