Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zrezygnować z ewidencji czasu pracy nauczycieli szkoły niepublicznej poprzez wprowadzenie zadaniowego czas pracy? Organem prowadzącym szkołę niepubliczną jest Spółka Z.O.O.
Przy zadaniowym systemie czasu pracy niemożliwa jest rezygnacja z prowadzenia ewidencji czasu pracy, ponieważ nadal obowiązkowe jest odnotowywanie w niej urlopów, zwolnień lekarskich, innych zwolnień od pracy, czyli ogółem nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych, natomiast nie odnotowuje się w niej przy takim systemie czasu pracy liczby przepracowanych godzin, godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz pracownicy nie podpisują listy obecności – art. 149 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320, § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2369).
Zadaniowy czas pracy można wprowadzić, gdy przemawia za tym organizacja pracy na danym stanowisku, a więc gdy niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego na wykonywanie pracy lub gdy pracodawca ze względów organizacyjnych nie może sprawować bezpośredniej kontroli i nadzoru nad świadczeniem pracy przez pracownika (art. 140 KP, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 września 2009 r., II PK 72/09). Jeśli więc dany pracodawca tak zorganizował pracę to może wprowadzić dla nauczycieli zadaniowy czas pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam!
Proszę o pomoc sporządzenia aneksu do umowy w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły dotyczącymi klas łączonych, a co za tym idzie mniejszą ilością godzin.
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na 12/18 etatu, na czas nieokreślony, po zmianach będzie zatrudniony na 8/18. Jak ma wyglądać aneks do umowy i czy porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy mogą zastąpić aneks do umowy.
Z góry serdecznie dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole niepubliczne jest prowadzone przez spółkę składającą się z 2 osób. Jako dyrektor zatrudniona jest osoba z wykształceniem pedagogicznym, która ma płacone wynagrodzenie z dotacji.
Czy osoby prowadzące przedszkole mogą sobie płacić wynagrodzenie z dotacji?
Czy istnieje taka możliwość? Jakie zapisy czy oświadczenia w regulaminie, statucie są potrzebne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić wychowawcę w internacie tylko w godzinach nocnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony od 01.09.2019 na czas zastępstwa do 26.06.2020, a następnie od 01.09.2020 do 25.06.2021 nie był zatrudniony przez wakacje i nie otrzymywał wynagrodzenia (z informacji wiadomo było, że nauczyciel nie wróci w tym czasie do pracy). Czy dyrektor postąpił zgodnie z prawem? Jakie są podstawy prawne? Czy nauczyciel może dochodzić swoich praw?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego za 2018 r.(urlop macierzyński i rodzicielski) 19.05.2019 r. od 20.05.2019 r. chce uzyskać urlop na poratowanie zdrowia. Proszę o obliczenie jak długo powinien trwać urlop zdrowotny, aby nauczyciel mógł rozpocząć pracę 01.09.2020 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe