Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był zatrudniony od 01.09.2019 na czas zastępstwa do 26.06.2020, a następnie od 01.09.2020 do 25.06.2021 nie był zatrudniony przez wakacje i nie otrzymywał wynagrodzenia (z informacji wiadomo było, że nauczyciel nie wróci w tym czasie do pracy). Czy dyrektor postąpił zgodnie z prawem? Jakie są podstawy prawne? Czy nauczyciel może dochodzić swoich praw?
Dyrektor postąpił zgodnie z prawem. Na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Jednocześnie żaden obowiązujący przepis KN ani też ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm. nie nakazuje zatrudnienia na zastępstwo na cały czas nieobecności pracownika. Skoro w okresie ferii letnich nie było potrzeby zastępowania nieobecnego nauczyciela, to na ten czas dyrektor nie miał obowiązku prawnego zatrudniania innego nauczyciela na zastępstwo. Ponadto, jak wyraźnie wynika z treści pytania, nauczyciel w umowach o pracę złożył oświadczenie woli o zatrudnieniu odpowiednio do 26 czerwca 2020 r. oraz do 25 czerwca 2021 r. (art. 11 KP). Za okres, w którym nauczyciel nie pozostaje w zatrudnieniu, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, ponieważ takiego uprawnienia nie przyznaje mu żaden obowiązujący przepis (art. 80 KP). Nie ma podstawy prawnej do dochodzenia wynagrodzenia za okres, kiedy nauczyciel nie pozostawał w zatrudnieniu ani nie świadczył pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gimnazjum, którym kieruję z dniem 1 września 2017 zostanie włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Z dniem 31.08.2017 upływa okres na jaki powierzono mi stanowisko dyrektora gimnazjum. Dyrektor szkoły podstawowej do której zostanie włączone gimnazjum zaproponował mi stanowisko nauczyciela w tej szkole. W związku z tym, kto przekazuje mi pisemną informację o której mowa w art. 236 ustawy z 14 grudnia 2016 Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe?
- W jaki sposób mogę zobowiązać nauczycieli do pracy z uczniem zdolnym lub wymagającym wsparcia, jeśli nie mogę zaproponować prowadzenia dodatkowych płatnych zajęć pozalekcyjnych? W jaki sposób i kiedy na przykład nauczyciel ma pracować z uczniem przygotowującym się do konkursu przedmiotowego?
- Witam. Czy wolno ograniczyć etat nauczycielce, która przebywa na urlopie bezpłatnym? W czasie trwania urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, któremu w ramach nadgodzin przyznano godziny z innych stanowisk pracy w konsekwencji zwiększających jego pensum (w wyniku pensum łączonego) należy zmienić umowę o pracę? Jeżeli tak, to w jakiej formie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki oświatowej któremu placówkę oddano w trwały zarząd może wypowiedzieć umowę najmu fundacji futbolowej w związku z niewłaściwym użytkowaniem pomieszczenia( przeznaczenie było na cele biurowe, a urządzili tam sobie sypialnię dla trenerów wchodzą na teren bursy bez zgody wychowawców lub dyrektora, wchodzą do pokojów piłkarzy lub proszą ich na rozmowy do pokoju bez zgody wychowawcy, nie posiadają także zgody od rodziców). Umowa kończy się w sierpniu 20017 r. ale wypowiedzenie otrzymali teraz zgodnie z zapisem w umowie z dwumiesięcznym wypowiedzeniem. ( w umowie: umowę można wypowiedzieć w każdym czasie przez każdą ze stron z dwumiesięcznym wypowiedzeniem). Starosta szamotulski uważa jednak, że nie mogę wypowiedzieć umowy bez jego zgody, wypowiedzenie musi być z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, a fundacja ma prawo domagać się zwrotu części kosztów za remonty, które we własnym zakresie przeprowadzili. Fundacja chciała podnieść standard pomieszczenia, więc ustnie wyraziłem na to zgodę( założyli płytki, wstawili inne drzwi do istniejącej instalacji podłączyli nową armaturę łazienkową). Starosta powołuje się na ustawę o gospodarce nieruchomościami. Co w takiej sytuacji zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe