Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, któremu w ramach nadgodzin przyznano godziny z innych stanowisk pracy w konsekwencji zwiększających jego pensum (w wyniku pensum łączonego) należy zmienić umowę o pracę? Jeżeli tak, to w jakiej formie?
Art. 42ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) wskazuje stanowiska nauczycielski wraz z określeniem tzw. pensum. Co do zasady w umowie o pracy jako stanowisko powinno być zawsze wskazane „nauczyciel” bez określenia pensum. Również przy wymiarze etatu nie powinno odnosić się do ilości godzin tylko wymiaru (nie np. 18/18 a 1 etat)/. Jest to szczególnie ważne w zespołach szkół składających się z kilku jednostek o różnych typach (np. szkoła i przedszkole). Wówczas dyrektor ma dowolność w zakresie tego jakie zadania przydziela nauczycielom na dany rok szkolny.
Godziny ponadwymiarowe nie maja charakteru stałego, gdyż zgodnie z art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania może zobowiązać nauczyciela do realizacji godzin ponadwymiarowych zgodnie z posiadanymi przez niego kwalifikacjami do ¼ ponad obowiązkowy wymiar, a za jego zgoda do ½ ponad ten wymiar. Wynika z tego, że powinna być to sytuacja wyjątkowa, a nie zasada.
Godziny ponadwymiarowe przydziela się z reguły w drodze wręczenia zakresu czynności . Zgodę nauczyciela trzeba uzyskać w sytuacji, gdy godzin miałoby być więcej niż ¼ ponad wymiar. Nie ma potrzeby zmiany umowy o pracę tuteż aktu mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownikowi, który wraca z urlopu bezpłatnego (w trakcie roku szkolnego) przyznanego na czas pełnienia funkcji burmistrza, należy przyznać pełen etat jego przedmiotu? A co zrobić, jeśli liczba godzin tego przedmiotu jest obecnie 16/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi pełnienia funkcji wychowawcy klasy? Jeśli tak to w jakich okolicznościach/przyczynach może to zrobić?
- Pytanie dotyczy płacenia składek do ZUS Zatrudniłem nauczyciela który prowadzi działalność gospodarczą i opłaca wszystkie składki do ZUS, w szkole ma zatrudnienie na ponad 1/2 etatu. Jakie składki ZUS należy odprowadzać z tytułu zatrudnienia nauczyciela w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące odprawy dla nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę od 1.09.2005 r. do 31.08.2013 r. Wypowiedzenie z art. 27 KN.
Czy w tym przypadku należy się powołać na ustawę z 13 marca 2003 r. – który art.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w interpretacji zapisów z Karty Nauczyciela i Prawa oświatowego dotyczących zatrudniania osób do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, nie posiadających uprawnień pedagogicznych w szkole niepublicznej. Czy za każdym razem trzeba uzyskać na takie zatrudnienie zgodę kuratora, np. instruktor gry w szach y- chcemy prowadzić na terenie szkoły takie zajęcia i zatrudnić osobę na umowę zlecenie. Napomnę że jesteśmy placówką niepubliczną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe