Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w interpretacji zapisów z Karty Nauczyciela i Prawa oświatowego dotyczących zatrudniania osób do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, nie posiadających uprawnień pedagogicznych w szkole niepublicznej. Czy za każdym razem trzeba uzyskać na takie zatrudnienie zgodę kuratora, np. instruktor gry w szach y- chcemy prowadzić na terenie szkoły takie zajęcia i zatrudnić osobę na umowę zlecenie. Napomnę że jesteśmy placówką niepubliczną.
Na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.) – dalej PO, niepubliczna szkoła niebędąca szkołą artystyczną zatrudnia nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych zawartych w ramowym planie nauczania szkoły publicznej danego typu, posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych. Do realizowania obowiązkowych zajęć edukacyjnych możliwe jest też zatrudnienie osób niebędących nauczycielami za zgodą kuratora oświaty, zgodnie z odpowiednio stosowanymi przepisami art. 15 ust. 2, 4 i 6 PO. Natomiast wymóg uzyskania zgody kuratora oświaty nie został przewidziany w niepublicznych szkołach w przypadku prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania uczniów przez osoby niebędące nauczycielami; w tym zakresie szkoła niepubliczna nie ma obowiązku zatrudnienia wykwalifikowanych nauczycieli, ponieważ zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów nie są obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi.
Jeśli chodzi o podstawę zatrudnienia w szkole niepublicznej osób prowadzących zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, niebędących nauczycielami, stosuje się powszechne regulacje. Zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem na umowę cywilnoprawną jest dopuszczalne, jeśli nie wykonuje zadań w warunkach typowych dla stosunku pracy, do których należy świadczenie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem rozumianym jako podleganie wiążącym poleceniom co do sposobu wykonywania pracy, zgodnie z art. 22 § 1 - § 12 ustawy z 26 czerwca1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510). Jeśli więc osoba prowadząca zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów nie będzie zatrudniona w warunkach typowych dla zatrudnienia pracowniczego to może wykonywać zadania na podstawie umowy - zlecenie, o której mowa w art. 750 w zw. z art. 734 i n. ustawy z 23 kwietnia1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r., poz. 1360).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniłam nauczyciela bibliotekarza w wymiarze 1 etatu w dniu 5 grudnia 2022 r. na czas określony do 31 sierpnia 2023 r. Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim z przerwami od 12 grudnia 2022 r. tj. od początku zatrudnienia do dnia dzisiejszego. Zanosi się na zwolnienie lekarskie w czasie wakacji. Wykorzystała urlop w czasie ferii zimowych 14 dni. Nie ukrywam, że generuje ona wiele problemów z funkcjonowaniem biblioteki/szkoły – w czasie jej nieobecności odbyła się inwentaryzacja biblioteki, muszę zagwarantować uczniom i nauczycielom ciągłość wypożyczeń, do tego jeszcze zakup podręczników. Z chwilą zatrudnienia rozpoczęła przygotowanie do zawodu nauczyciela jako nauczyciel początkujący. W związku z zakończeniem umowy o pracę powinna uzyskać ocenę pracy za okres odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela w danej szkole, ponieważ ocena będzie uwzględniana przy dokonywaniu ocen pracy na poszczególnych etapach przygotowania do zawodu (art. 6a ust. 1db KN). Pani nie wykazała się pracą, ponieważ przerwy w zwolnieniach lekarskich to 1-2 dni. Jaka jest możliwość zwolnienia nauczyciela, który przebywa na tak długim zwolnieniu lekarskim? Jak dokonać oceny takiego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Podobne pytanie było, ale czy jeśli dyrektorowi obecnej szkoły podstawowej bez oddziału przedszkolnego utworzonej z zespołu szkół (wcześniej zespół szkół= gimn + sp)kończy się kadencja w ostatnim dniu sierpnia 2018 r organ prowadzący może przedłużyć kadencję o rok czy w tym przypadku już nie?
- Nauczyciel otrzymał certyfikat ukończenia kursu w wymiarze 120 godzin z Doradztwa Zawodowego. Mający dany certyfikat może prowadzić zajęcia w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komu przydzielić zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Chodzi o zajęcia dla ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym (ma w orzeczeniu zalecone zajęcia rewalidacyjne, które ma prowadzić socjoterapeuta - nie ma takiego specjalisty w szkole.) Kto ma prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne przewidziane w nowym prawie oświatowym?
- Czy na podstawie nowego rozporządzenia o kwalifikacjach przedmiotu EDB może uczyć osoba po studiach podyplomowych z BHP?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe