Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące odprawy dla nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę od 1.09.2005 r. do 31.08.2013 r. Wypowiedzenie z art. 27 KN. Czy w tym przypadku należy się powołać na ustawę z 13 marca 2003 r. – który art.?
Jeżeli przyczyna wypowiedzenia leżała po stronie pracodawcy (brak godzin dla nauczyciela spowodowany zmianami organizacyjnymi - mniej uczniów, mniej godzin, itp.), a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, wówczas nauczycielowi należy się odprawa. W opisanym przypadku w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
USTAWA z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników:
Art. 8. 1. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Art. 10. 1. Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry jako nauczyciel ukończyłam w 2008 roku szkolenie (150 godzin) Integracja sensoryczna teoria, diagnoza i terapia oraz zdałam egzamin z wynikiem pozytywnym. szkolenie zorganizowane zostało przez Centrum Wspomagania Rozwoju Osobowości w ramach umowy nr WZP.322-IW/12/2007 zawartej między MEN a firma Young Digital Planet S.A. Proszę o informację jakie mam uprawnienia. Proszę o odpowiedź na e-mail szkolaspecjalna@infocentrum.com
- Czy dyrektor szkoły powinien uzyskać od organu prowadzącego zakres kompetencji dotyczący podejmowania decyzji w sprawie remontów i inwestycji w szkole? W jakim zakresie i do jakich kwot?
- Przygotowuje arkusz organizacyjny na rok szkolny 2018/2019 - jakie pensum ma nauczyciel który prowadzi zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, rewalidację, logopedię i doradztwo zawodowe oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie uczniów niepełnosprawnych?
- Proszę o informację czy asystent ucznia niepełnosprawnego w szkole, może być zatrudniony na umowę na czas określony dłużej a niżeli zgodne z KP 33 miesiące. Informuję,że 33 miesiące zatrudnienia na czas określony mija 22 listopada 2018 roku a w umowie z 01.09.2016 roku jest zapis, że asystent będzie zatrudniony do dnia ukończenia nauki przez dziecko niepełnosprawne w naszej szkole. Czy są jakiekolwiek odstępstwa w uzasadnionych przypadkach by można było przekroczyć zatrudnienie na umowę na czas określony a niżeli zgodne z kp 33 miesiące? Jeżeli jest takie odstępstwo to bardzo proszę o informację i podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o podpowiedź co powinnam zrobić w sytuacji powzięcia informacji (anonimowej na piśmie w październiku br.szk.), że moja pracownica w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia (trwał cały ubiegły rok szkolny) podjęła pracę w końcu roku szkolnego w innej szkole. Obecnie na jej prośbę jest przeniesiona w stan nieczynny (do końca lutego 2016) i jak wynika z wykazu zatrudnionych umieszczonego na stronie internetowej szkoły wskazanej w anonimie, jest w niej wychowawcą klasy. Bardzo proszę o szybką poradę czy mam sama wyjaśnić sytuację, czy jest to sprawa bezpośrednio do organu nadzorującego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe