Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka powinna zakończyć staż na stopień nauczyciela kontraktowego 31.05.2012 r. , jednak od dnia 19.03.2012 przebywa na urlopie macierzyńskim. Poinformowała Dyrektora Szkoły o tym, że skorzysta z możliwości skrócenia urlopu macierzyńskiego do wymiaru 14 tygodni, wówczas wróciłaby do pracy 25.06.2012 r. Moje pytania brzmią: 1. Czy w przypadku jeżeli okres nieobecności w trakcie odbywania stażu wykracza poza okres przewidywany na jego odbycie, wówczas przedłużenie stażu następuje o okres, który pozostał do jego ukończenia? (tj. od 19.03.2012 do 31.05.2012 r. - 74 dni) czy o cały okres nieobecności (tj. od 19.03.2012 do 24.06.2012 - 98 dni). 2. Czy przedłużenie stażu nastąpi od dnia 01.06.2012 , czy od dnia powrotu nauczycielki do pracy tj. 25.06.2012 r. ?
Przedłużenie stażu powinno obejmować okres nieobecności nauczycielki podczas stażu (czyli o 74 dni), licząc od 1.06 br. Jeżeli okres następnej absencji przekroczy miesiąc należy ponownie przedłużyć staż.
Podstawa prawna.
1) Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.),
2) Rozporządzenie MENiS z dnia 1.12.2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wygląda staż nauczyciela mianowanego który rozpoczął staż na nuczyciela dyplomowanego, a po roku został powołany na stanowisko dyrektora przedszkola?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który jest jednocześnie opiekunem stażu, może powołać na przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej zastępcę i dodatkowo nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w postępowaniu kwalifikacyjnym na stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy pierwsza ocena nauczyciela początkującego powinna być napisana z uwzględnieniem obowiązkowych i dodatkowych kryteriów? Czy ocena ta musi mieć stwierdzenie uogólniające, o którym mowa w art. 6a ust. 4 ustawy - Karta Nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jeszcze raz dziękuję za kolejną odpowiedź. Drążę jednak temat. A jeśli nauczyciel został zatrudniony na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela w okresie od 1.09 do 30.06 (bo taki był okres urlopu dla poratowanie zdrowia nieobecnego nauczyciela) to czy tak zatrudniony nauczyciel może rozpocząć staż na kontraktowego?
Wcześniejsze pytania i odpowiedzi brzmiały.
Dziękuję za odpowiedź na zadane pytanie, ale nie jest ona ścisła. Cyt. Czy nauczyciel stażysta może rozpocząć staż na stopień awansu nauczyciela kontraktowego, jeśli jest zatrudniony na czas określony do końca zajęć w roku szkolnym tj. od 1.09 do ostatniego piątku czerwca. Czas stażu trwa 9 miesięcy, czyli do końca maja. A w kolejnym miesiącu jest w stanie zmieścić się w procedurze i terminach włącznie z rozmową kwalifikacyjną, jeśli dyrektor nie będzie trzymać się maksymalnych przedziałów czasowych. Odpowiedź brzmiała: Nauczyciel powinien być zatrudniony na okres całego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia, jeśli – jak opisano w pytaniu – podjął pracę z początkiem roku szkolnego. Oznacza to, że może odbyć staż. Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.). Wyjaśnienie: Podjął z początkiem roku szkolnego 1.09, ale nie został zatrudniony do końca roku szkolnego do 31.08 tylko do końca zajęć szkolnych, czyli do końca czerwca przed wakacjami. Co wtedy? Proszę jeszcze raz o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych wyżej. Natomiast nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Oznacza to, że błędnie sporządzono umowę z nauczycielem uniemożliwiając mu odbycie stażu. Z nauczycielem powinna być zawarta umowa na okres od 1.09 do 31.08.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 64.5.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka zatrudniona od 1 września, która pracuje już w trzeciej szkole (zawsze zatrudniana była na zastępstwo i nie od początku roku szkolnego)może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Nadmieniam, że w mojej szkole również pracuje na zastępstwo i jej umowa będzie w trakcie roku przedłużana kilkakrotnie, na kolejne okresy zwolnienia lekarskiego zastępowanej nauczycielki w ciąży. Chciałabym jej pomóc w odbyciu stażu, tylko nie wiem czy mogę.
Z góry dziękuję za pomoc
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe