Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka ma 30/30 pełen etat biblioteki i 6/18 języka polskiego jej etat w przeliczeniu to 36/27 i 9 godzin ponadwymiarowych (pensum 27). Od 1 września w zastępstwie otrzymała dodatkowo 5/18 godzin języka polskiego za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim. Czy powinnam na czas zastępstwa jeszcze raz przeliczyć pensum tej nauczycielce, czy niezmiennie po mimo, iż ma pensum 27 to tylko doliczyć te godziny doraźnego zastępstwa do godzin ponadwymiarowych?
Pytanie jest niejasne w kwestii zastępstw. Z uwagi na zmianę przydziału godzin, gdy 5/18 etatu przydzielono na z góry znany czas określony, zwłaszcza przy długotrwałym zwolnieniu lekarskim zastępowanego nauczyciela (art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215), konieczne jest ponowne wyliczenie tzw. pensum łączonego. Zgodnie z art. 42 ust. 5c KN nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Wyliczenie jest więc następujące: (30 + 6 + 5) = 41, czyli łączna liczba realizowanych godzin, podzielona przez sumę części etatów (1 + 0,33 + 0,28) = 1,61, co daje wynik 25,47 godzin, zaokrąglonych w dół, czyli wymiar pensum łączonego wynosi 25 godzin. Nauczycielce przydzielono natomiast 41 godzin, a więc realizuje 16 godzin ponadwymiarowych. Jest to sprzeczne z art. 35 ust. 1 KN, który dopuszcza przydzielenie godzin ponadwymiarowych w liczbie nieprzekraczającej ½ pensum, czyli nauczycielka nie może realizować więcej niż 12,5 godzin ponadwymiarowych.
Doraźne zastępstwa są zasadniczo nieplanowane i jeśli zastępstwo jest krótkotrwałe (co jest uzależnione od czasu trwania zwolnienia lekarskiego nieobecnego nauczyciela), wówczas ich prawidłowe przydzielenie nie wpływa na wymiar zatrudnienia i nie dokonuje się nowego przeliczenia wymiaru tzw. pensum łączonego, ani też doraźne zastępstwa nie są wliczane do limitu godzin ponadwymiarowych (art. 35 ust. 2a KN). W takiej sytuacji aktualny pozostałby wymiar pensum łączonego 27 godzin z 9 godzinami ponadwymiarowymi i 5/18 doraźnych zastępstw.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy według nowego przepisu dot. zaświadczeń o niekaralności , pracownik zatrudniony na czas określony powinien za każdym razem kiedy jest odnawiana umowa z tym samym pracownikiem, (umowa jedna po drugiej) to pracownik przed podpisaniem kolejnej umowy powinien mieć aktualne zaświadczenie o niekaralności czy wystarczy zaświadczenie doniesione przed podpisaniem 1 umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Zmiany w Karcie Nauczyciela obecnie oddane są do konsultacji i mają wejść w życie z mocą od 1 stycznia 2014r. Czy w procedurach udzielania urlopu mamy opierać się na dotychczasowych przepisach? Czytamy w różnych publikacjach, że lekarz rodzinny może wydawać orzeczenie o stanie zdrowia tylko do końca roku 2013. Wymagany staż nieprzerwanej pracy również ma ulec zmianie. Według nowych przepisów pracownik nie miałby jeszcze uprawnień do skorzystania z urlopu zdrowotnego. Jaki skutek miałaby decyzja dyrektora o udzieleniu urlopu zdrowotnego po wejściu w życie nowych przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła w 1999 r. dwuletnie Pomaturalne Studium Bibliotekarskie i uzyskała tytuł zawodowy "Bibliotekarz". W 2002 r. ukończyła studia wyższe zawodowe na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii, a w 2004 r. ukończyła studia wyższe magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii. Ponadto nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe "Oligofrenopedagogika". Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkole podstawowej i gimnazjum? (podczas ostatniej kontroli kuratorium na początku 2017 r. wizytator stwierdził, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska bibliotekarza w szkole podstawowej i wydał zalecenie, aby zatrudnić nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje).
- W jakim terminie dyrektor szkoły musi przystąpić do oceny swojej pracy wg nowych zasad. Ostatnia ocena w czerwcu 2014 roku. Czy jeśli nie otrzyma oceny do czerwca 2019 roku to może ponieść jakieś z tego powodu sankcje? Np. utrata funkcji? Czy bez oceny pracy może nadal pełnić swoją funkcję aż do zakończenia kadencji w 2020 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny, pracujący w szkole w latach 80-tych, zgubił świadectwo pracy i zwrócił się z prośbą o wydanie oryginału - jest ono potrzebne do przyznania renty w ZUS. Czy w tym wypadku wystarczy, że zrobię kserokopię świadectwa znajdującego się w aktach osobowych i zaznaczę, że jest to odpis czy muszę przepisać na nowo całą jego treść?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe