Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Zmiany w Karcie Nauczyciela obecnie oddane są do konsultacji i mają wejść w życie z mocą od 1 stycznia 2014r. Czy w procedurach udzielania urlopu mamy opierać się na dotychczasowych przepisach? Czytamy w różnych publikacjach, że lekarz rodzinny może wydawać orzeczenie o stanie zdrowia tylko do końca roku 2013. Wymagany staż nieprzerwanej pracy również ma ulec zmianie. Według nowych przepisów pracownik nie miałby jeszcze uprawnień do skorzystania z urlopu zdrowotnego. Jaki skutek miałaby decyzja dyrektora o udzieleniu urlopu zdrowotnego po wejściu w życie nowych przepisów?
Wszystkie wymienione w pytaniu zmiany w Karcie Nauczyciela są jeszcze w dalszym ciągu na etapie uzgodnień i póki co, ustawa nie została w tej materii zmieniona. Oznacza to, że w chwili obecnej obowiązują dotychczasowe przepisy Karty Nauczyciela, zarówne te mówiące o urlopie dla poratowania zdrowia, jak i te regulujące urlop wypoczynkowy nauczycieli. Dopóki więc zmieniona ustawa nie zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw, obowiązują "stare" przepisy.
W znowelizowanej ustawie będą musiały znaleźć się przepisy regulujące sytuację prawną nauczycieli, którym do dnia wejścia w życie ustawy udzielono urlopu dla poratowania zdrowia na starych zasadach. Z pewnością będzie to zapis mówiący o tym, że nauczyciele tacy korzystają z udzielonego im urlopu na podstawie dotychczasowych przepisów, ponieważ jedną z podstawowych zasad prawa jest to, że prawo nie działa wstecz.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka odbywająca staż na awans zawodowy przebywa na zwolnieniu chorobowym od 04.12.2014. Czy podstawą do wstrzymania dodatku funk. opiekuna stażu jest art.9d ust. 5 KN, czy może jest inna podstawa prawna?
- Mam pytanie odnoście potwierdzania ksera z oryginałem. Czy zatrudniając nową osobę do pracy, która przynosi oryginały świadectw pracy, powinnam prosić o notarialne potwierdzenie tych świadectw, czy sama mogę zrobić kopię tych świadectw i potwierdzić zgodność ksera z oryginałem?
- Nauczycielka urodziła dziecko w grudniu 2013 roku. Do 2 XII 2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Następnie od 3 XII 2014 do 10.03 2015 przebywa na urlopie uzupełniającym za 2013 i 2014 rok. Od 11 03. 2015 chce wziąc urlop wychowawczy i wrócić do pracy od 1 września 2015. Do kiedy powinna wziąć urlop wychowawczy do 31. 08.2015 i dopiero odbierać urlop wypoczynkowy co jest niekorzystne z punku organizacyjnego dla szkoły, czy może do końca zajęć w czerwcu 2015 i w jakim wymiarze przysługuje jej urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy data urlopu zdrowotnego zawarta w orzeczeniu wydanym w trybie odwoławczym o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego jest ostateczna? Nauczyciel od 01.10 do 02.11.2013 ma wystawione zwolnienie lekarskie i jednocześnie w dniu 15.10 wydano w trybie odwoławczym orzeczenie o potrzebie przebywania na urlopie zdrowotnym od dnia 01.10.2013 do 31.08.2013.
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona jest w pełnym wymiarze godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Kilkakrotnie odmówiła pracy w sobotę w ramach sprawowania opieki nad dziećmi podczas zawodów sportowych oraz imprez sportowo-rekreacyjnych (Dzień Dziecka). Odmowę tłumaczy dodatkowym zatrudnieniem w dni wolne od pracy. Czy notoryczne uchylanie się od zajęć dodatkowych zleconych przez dyrektora szkoły jest naruszeniem dyscypliny pracy i jakie ponosi się za to konsekwencje?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe