Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W stanie faktycznym, o którym mowa w pytaniu, nieobecność w pracy spowodowana chorobą pracownika trwała do dnia 13 maja 2022 r. (piątek). W tym czasie nauczycielka –...

PORADA PRAWNA

Nauczycielka kończy urlop macierzyński, udzielony jej zostaje urlop uzupełniający. Na tydzień przed zakończeniem urlopu uzupełniającego idzie na zwolnienie lekarskie. Zwolnienie trwa do 13.05.2022 r. Następnie od 16.05.2022 r. przedkłada zwolnienie – opiekę na chore dziecko. Moje pytanie dotyczy tej przerwy: 14-15.05 2022 r. Czy dopuszczalna jest przerwa w zwolnieniu i przedłożenie nowego?

W stanie faktycznym, o którym mowa w pytaniu, nieobecność w pracy spowodowana chorobą pracownika trwała do dnia 13 maja 2022 r. (piątek). W tym czasie nauczycielka – pracownik szkoły korzystała z zasiłku chorobowego, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1133). Stosownie do art. 10 ust. 4 ww. ustawy zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeżeli jednak z zwolnienia lekarskiego wynikało, że niemożność świadczenia pracy kończy się z dniem 13 maja 2022 r., to dni 14 i 15 maja nie są objęte okresem zasiłkowym i nie wylicza się dla nich zasiłku.

Następnie pracownik szkoły przedłożył zwolnienie lekarskie na chore dziecko. Zgodnie z art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad:

  1. chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
  2. chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.

Zasiłek opiekuńczy, mimo że jego wysokość jest taka sama jak zasiłku chorobowego, jest innym świadczeniem, wypłacanym z innego tytułu prawnego. Tytułem wypłaty zasiłku chorobowego jest choroba pracownika, tytułem wypłaty zasiłku opiekuńczego – konieczność sprawowania opieki. Nie można zatem mówić o sytuacji, w której dochodzi do przerwania jednego okresu zasiłkowego – po prostu okres zasiłkowy skończył się z 13 maja 2022 r., a od 16 maja trwa okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT