Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ma badanie okresowe ważne do 2025 r. Czy dyrektor na podstawie obserwacji bądź wywiadu może wcześniej skierować tego nauczyciela na badania lekarskie?
Co do zasady badania profilaktyczne pracowników są ważne w okresie wskazanym w orzeczeniu lekarskim wskazującym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Nie oznacza to zablokowania możliwości skierowania pracownika na badania w sytuacji, gdy dyrektor ma uzasadnione wątpliwości co do jego stanu zdrowia psychicznego albo fizycznego. Taką możliwość wskazano w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2002 r. (sygnatura akt: I PK 44/02), w którym napisano, że „aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 2 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika”.
Wynika z tego, że jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do stanu zdrowia pracownika, którego zatrudnia, może skierować go na badania do lekarza medycyny pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasze pytanie dotyczy 2 dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem dla nauczyciela (art.188 par.1 KP). Czy nauczyciele mają prawo skorzystać z tego zwolnienia z rozbiciem na godziny? Jeżeli tak, to w jaki sposób te godziny rozliczamy? Bierzemy pod uwagę godzinę lekcyjną jako 45 minut? Czy jeżeli w danym dniu nauczyciel ma tzw.okienka to są one także wliczane do wykorzystywanych godzin zwolnienia, czy też liczymy wyłącznie godziny dydaktyczne? Prosimy o jasne wytyczne w sprawie sposobu rozliczania tych godzin np. teoretycznie nauczyciel ma 40 - godzinny tydzień pracy, w tym 18 godzin zajęć dydaktycznych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak sporządzić z nauczycielem przedszkola umowę na pół etatu. Nauczycielowi zależy, aby pracował 3 dni w tygodniu (pensum + inne zadania statutowe). Czy powinna być adnotacja na umowie odnośnie dni pracy, np: poniedziałek, wtorek, środa. Jeżeli nauczyciel będzie miał wyszczególnione w umowie 3 dni pracy, to czy przy ustalaniu urlopu, nie wliczam czwartków i piątków? Jeżeli będzie konieczne zastępstwo doraźne w czwartek i piątek, czy mogę przydzielić je temu nauczycielowi, jeżeli w umowie będzie miał taki zapis. Co z uczestnictwem tego nauczyciela na radzie pedagogicznej, która jest są w czwartek. Będzie musiał być obecny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel będący przewodniczącym związków zawodowych ZNP pracujący obecnie w gimnazjum ma jakieś szczególne uprawnienia aby zostać zatrudnionym w szkole podstawowej po wprowadzeniu reformy oświaty?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Proszę o podpowiedź jaką umowę zawrzeć z nauczycielką - była zatrudniona w ubiegłym roku szkolnym na czas zastępstwa do 30.06.2024, zmieniono jej następnie na okres do 31.08.2024. W świetle prawa rozpoczęła okres przygotowania do zawodu w ubiegłym roku. Jaką teraz zawrzeć z nią umowę - generalnie nadal jest w zastępstwie za nauczyciela, który od września objął stanowisko dyrektora w innej placówce (u nas przebywa na urlopie bezpłatnym). Czy potrzeba dokonania oceny pracy w drugim roku przygotowania do zawodu wymusza umowę na rok? Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do kiedy powinna być zawarta umowa z nauczycielem kontraktowym zatrudnianym w szkole ogólnodostępnej na stanowisku nauczyciela wspomagającego (współorganizującego kształcenie ucznia niepełnosprawnego, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na Zespół Aspergera. Uczeń w roku szkolnym 2016/2017 jest w klasie VI szkoły podstawowej). Zawarcie umowy: od dnia 14 września 2016 r. Czy umowę należy zawrzeć do 31 sierpnia 2017 r. czy tylko do końca zajęć lekcyjnych czyli do 23 czerwca 2017 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe