Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka języka polskiego wróciła do pracy po urlopie rodzicielskim na pełen etat. W związku z karmieniem dziecka piersią złożyła podanie z zaświadczeniem lekarskim o godzinną przerwę w pracy. Czy dyrektor powinien zapłacić tej nauczycielce 1 godzinę ponadwymiarową tygodniowo ponieważ w planie realizuje 18 godz.?
Zgodnie z art. 69 ust. 2 Karty Nauczyciela, w razie gdy czas pracy kobiety karmiącej dziecko wynosi ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie, przysługuje jej prawo korzystania z jednej godziny przerwy wliczanej do czasu pracy.
Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, na podstawie art. 42 ust. 1 KN, nie może przekraczać 40 godzin na tydzień i do tak rozumianego czasu pracy (a nie jedynie pensum dydaktycznego) wlicza się przerwa na karmienie. Dyrektor powinien tak ułożyć plan zajęć, aby nauczycielka miała możliwość skorzystania z przerwy - aby nie wykonywała ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Otrzymaliśmy wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy za okres zatrudnienia od 1 września 1981 r. do 16 marca 1986 r. w szkole podstawowej. Szkoła ta już od dawna nie funkcjonuje a my jako zespół szkół który od 2019 r. został jednym zespołem w mieście jest w posiadaniu archiwum, które mogłoby posiadać akta. Problem w tym, że akt tej pani nie ma w archiwum. Co w przypadku, jeżeli nie posiadamy akt tej pani? Jak powinna wyglądać odpowiedź na jej wniosek o wydanie o duplikatu świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym zwolnić nauczyciela dyplomowanego u którego badanie trzeźwości wykazało wykroczenie. badanie prowadziła policja w szkole w czasie zajęć tego nauczyciela.jakie procedury powinienem wszcząć i jakie instytucje poinformować? prosze o wzór pisma zwalniajacego z podstawą prawną
- Jakie powinno być pensum nauczyciela pracującego w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej, który we wrześniu bierze grupę pięciolatków? W styczniu te dzieci mają już przecież 6 lat, zatem czy od września do grudnia pensum wynosi 25 godz.(bo pracuje z pięciolatkami), ale od stycznia już 22 godz. (bo pracuje z sześciolatkami)? Czy może pensum powinien określić organ prowadzący, a jeśli tego nie zrobił, to czy można takiego nauczyciela potraktować w opisany sposób? A co z nauczycielem, który pracuje z grupą mieszaną pięcio- i sześciolatków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który jest na urlopie dla poratowania zdrowia może bezpośrednio po nim iść na świadczenie kompensacyjne? Nauczyciel spełnia wszystkie warunki świadczenia kompensacyjnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony na zastępstwo w terminie 15. października 2018 do 21 czerwca 2019 - w sumie 9 miesięcy .
Urlop wykorzystany to 14 dni podczas ferii zimowych szkolnych. Czy wyliczenie ekwiwalentu jest prawidłowe 9 miesięcy *5,6 = 50,4 czyli 51 dni urlopu - 14 dni wykorzystanych w ferie. Ekwiwalent wypłacamy za 37 dni? Na podstawie art 64 ust. 5 pkt 1, zgadza się ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe