Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie powinno być pensum nauczyciela pracującego w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej, który we wrześniu bierze grupę pięciolatków? W styczniu te dzieci mają już przecież 6 lat, zatem czy od września do grudnia pensum wynosi 25 godz.(bo pracuje z pięciolatkami), ale od stycznia już 22 godz. (bo pracuje z sześciolatkami)? Czy może pensum powinien określić organ prowadzący, a jeśli tego nie zrobił, to czy można takiego nauczyciela potraktować w opisany sposób? A co z nauczycielem, który pracuje z grupą mieszaną pięcio- i sześciolatków?
Zgodnie z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela tygodniowy wymiar godzin zajęć nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich wynosi 22 godziny. Mimo, iż w oddziale znajdują się również dzieci 5-letnie, pensum nauczyciela wynosi 22 h. Niektóre interpretacje wskazują, że w takich przypadkach organ prowadzący powinien ustalić uśrednione pensum nauczycieli, jednak sądy nie potwierdzają słuszności takiego rozwiązania.
WSA w Olsztynie w wyroku z dnia 06.11.2012 (II SA/Ol 1089/12) stwierdził nieważność uchwały organu prowadzącego w części dot. ustalenia m.in. pensum łączonego nauczycieli 5 i 6 latków.
Fragment uzasadnienia wyroku:
"(...)Podobnie bezzasadne było ustalenie w § 3 ust. 1 l.p. 3 zaskarżonej uchwały tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin wobec nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych. Stosownie bowiem do art. 42 ust. 3 ustalona została tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych – 25 godzin w stosunku nauczycieli przedszkoli, z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 1), - 22 godziny w stosunku do nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6 – letnich (lp. 2). Dlatego też określenie w uchwale tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w postaci 25 godzin w stosunku do nauczycieli przedszkoli prowadzących zajęcia w grupach mieszanych, obejmujących dzieci sześcioletnie i innych grup wiekowych, nosi znamiona obejścia ww. przepisów prawa regulujących tę materię, co stanowi o ich rażącym naruszeniu.(...)"
Nauczyciela pracującego w grupie 5-latków obowiązuje 25 godzinne pensum. Grupa pięciolatków organizowana we wrześniu, przez cały rok szkolny funkcjonuje jako grupa pięciolatków.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Interesuje mnie wymiar czasu pracy nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018. Czy w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciele realizują z uczniami tzw. godziny karciane - w jakim wymiarze? Czy muszą je dokumentować? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Konserwator pracuje na 0.5 etatu i po przebyciu 182 dni wykorzystał urlop wypoczynkowy. W czasie urlopu złożył wniosek o tzw., wczasy pod gruszą'' . Na urlopie złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z uwagi na stan zdrowia. Dodam,że jest rencistą od kilkunastu lat. od 17 maja 2017r. nie jest pracownikiem. Rodzina pyta dyrektora dlaczego nie otrzymał świadczenia a dopełnił wymagania zawarte w regulaminie ZFŚS tj. złożył gdy był na początku urlopu i był pracownikiem. Do księgowości wniosek o wczasy dotarł 12 czerwca i księgowość jest zdania,że w dniu 12 czerwca nie był pracownikiem. Czy dyrektor wydając polecenie na piśmie wypłatę należnego świadczenia popełnił błąd? Jest nie dopełnienie formalności po stronie szkoły, a nie widzę błędu konserwatora.
- Czy dwukrotnie Organ Prowadzący może powierzyć funkcję dyrektora bez konkursu. Mam na myśli dyrektora, który został wybrany w konkursie, następnie powierzono mu funkcję na następne 5 lat bez konkursu i czy jest możliwe powierzenie mu funkcji na następne pięć lat bez konkursu?
- Czy burmistrz miasta i gminy może wymagać od dyrektora zaprowadzenia miesięcznej listy obecności dla nauczycieli samorządowej szkoły publicznej w celu potwierdzania podpisem przez nich swojej obecności w pracy? Czy to polecenie ma uzasadnienie prawne?
- Pracownica obsługi przebywa na długotrwałym, ciągłym zwolnieniu lekarskim, 182 dni tego zwolnienia mijają 06 września 2014r. -sobota. Po wykorzystaniu 182 dni zwolnienia lekarskiego pracownica chce rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia. Z jaka datą należy rozwiązać umowę skoro 7 września przypada w niedzielę? Czy można dopiero z dniem 8 września (poniedziałek?). W szkole soboty i niedziele są dniami wolnymi od pracy. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe