Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka (emerytka) była zatrudniona na umowę o pracę od 10.02.14r. do 21.03.14r. w wymiarze 2/18, jak wyliczyć jej ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Za miesiąc będzie ponownie zatrudniona na 2 miesiące.
Zgodnie z art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu. Ekwiwalent wypłaca się za nie więcej niż 8 tygodni. Wymiar zatrudnienia nie ma tu znaczenia.
Dla obliczenia proporcjonalnego urlopu należy przyjąć, że nauczycielowi ogólnie przysługuje 56 dni urlopu (8 tygodni x 7 dni). Te 56 dni dzielimy przez 10 miesięcy, co daje 5,6 dnia za każdy miesiąc. Nauczycielka była zatrudniona przez 2 miesiące (zgodnie z kodeksową zasadą niepełne miesiące i dni zaokrągla się w górę). 5,6 x 2 = 11,2, po zaokrągleniu 12 dni. Jeżeli w okresie zatrudnienia przypadły ferie zimowe, od tych dni odlicza się okres ferii (14 dni). Wówczas nauczycielce nie przysługiwałby ekwiwalent urlopowy. Jeżeli ferii nie było - ekwiwalent przysługuje za 12 dni.
Za kolejne dwa miesiące ponownego zatrudnienia ekwiwalent należy obliczyć tak samo, jak w przypadku pierwszej umowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytane dotyczy dni przysługującego urlopu dla nauczyciela, który zatrudniony jest w zespole szkół, w skład którego wchodzi przedszkole. W etacie ma godziny w szkole i w przedszkolu. Jako nauczyciel szkoły urlop przysługuje mu w ferie, w lipcu i sierpniu. A jaki wymiar urlopu temu nauczycielowi przysługuje w przedszkolu? Przedszkole pracuje w ferie i w sierpniu. Nauczyciel ten ma 3 godziny tygodniowo w przedszkolu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2018 r.u nas w Przedszkolu będzie zatrudniony nauczyciel, który jest równocześnie zatrudniony w innej szkole. Dostarczył do nas świadectwo pracy z innego zakładu ( 7 lat pracy). W jakiej wysokości należy obliczyć jego wysługę lat w naszej placówce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest przepis, podstawa prawna, która określa czas jaki musi upłynąć od momentu ukończenia kursu z zarządzania oświatą do chwili przystąpienia do konkursu na dyrektora (np. kurs kończy się 10 marca, a konkurs jest 20 marca czy nie trzeba jakiś czas odczekać?
- Księgowa bez zgody i podpisu dyrektora szkoły wypłaciła sobie odprawę emerytalną. Kontrola przeprowadzona na prośbę dyrektora udowodniła, że takie zdarzenie miało miejsce. Kobieta została zwolniona z pracy dyscyplinarnie i musiała oddać odprawę. Następnie toczyły się sprawy w sądzie, które nie przywróciły jej do pracy. Czy taka osoba w momencie uzyskania praw emerytalnych staje się emerytem szkoły z której została dyscyplinarnie zwolniona? Ona twierdzi, że tak i próbuje ubiegać się o to, żeby objąć ją opieką w ramach funduszu socjalnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozwiązując stosunek pracy (emerytura) posiadał staż pracy 33 lata i 7 m-ęcy. Po pół roku od rozwiązania umowy dostarczył dokumenty potwierdzające zatrudnienie (8 m-ęcy). Łącznie jego staż pracy w dniu rozwiązania stosunku pracy zwiększy się i wynosi 34 lata i 3 m-ące.
Nauczyciel wnioskuje o wypłatę nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy.
Czy należy wypłacić taką nagrodę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe