Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytane dotyczy dni przysługującego urlopu dla nauczyciela, który zatrudniony jest w zespole szkół, w skład którego wchodzi przedszkole. W etacie ma godziny w szkole i w przedszkolu. Jako nauczyciel szkoły urlop przysługuje mu w ferie, w lipcu i sierpniu. A jaki wymiar urlopu temu nauczycielowi przysługuje w przedszkolu? Przedszkole pracuje w ferie i w sierpniu. Nauczyciel ten ma 3 godziny tygodniowo w przedszkolu.
Na każdym stanowisku dla nauczyciela jest odrębnie ustalany wymiar urlopu w przypadku zatrudnienia w zespole prowadzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego. Wówczas przysługuje w przedszkolu urlop na zasadach obowiązujących w placówce nieferyjnej, zgodnie z art. 64 ust. 3 KN. Zakładając pracę w grupie 6-latków (pensum 25 godzin), nauczyciel jest uprawniony do urlopu w przedszkolu w wymiarze: 3/25 * 35 dni = 4,2 dni zaokrąglone w górę do 5 dni * 8 godzin = 40 godzin urlopu rocznie, wykorzystanych w dniach i godzinach pracy w przedszkolu aż do wyczerpania puli godzin, w terminie ustalonym z dyrektorem zespołu lub w planie urlopów (art. 154 § 2, art. 1542 § 1 KP). Niezależnie od tego, bez względu na wymiar godzin realizowanych w szkole feryjnej, w szkole nauczyciel wykorzysta urlop w okresie ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego w 2018 r. Jego umowa o pracę kończy się w dniu 13.07.2018 r. Ile dni urlopu przysługuje temu pracownikowi i czy musi on być wykorzystany do dnia zakończenia umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wzór pisma w sprawie ZMIANY WYNAGRODZENIA PRACOWNICZEGO W TRAKCIE TRWANIA UMOWY O PRACĘ - PRACOWNICY NIEPEDAGOGICZNI.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie odnośnie wybierania urlopu pracownika mającego 4 dniowy tydzień pracy. Pensum tygodniowe nauczyciela wynosi 20 godzin dydaktycznych (placówka publiczna, podstawa zatrudnienia KN i KP). Urlop przysługujący wynosi 35 dni w roku. Rozkład pracy w tygodniu to: poniedziałki 6 godzin, wtorki 5 godzin, środy 5 godzin i piątki 4 godzin. Czwartki są dla pracownika dniami, w których pracy nie świadczy, jako że swoją tygodniową normę wypracowuje w 4 dni. W jaki sposób wybiera się urlop? Nasza księgowa od każdego dnia odlicza 10 godzin urlopu tj. pracownik pracuje 6 godzin, ale z urlopu potrąca mu się 10 godzin. Przelicza się ten urlop na 40 godzinny tydzień pracy. Osoby, które pracują w systemie 5 dniowym wybierają urlop na dni. Efekt jest taki, że pracownikowi pracującemu w 4 dniowym systemie urlop de facto kończy się szybciej. Proszę o wyjaśnienie tych przeliczeń.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe