Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozwiązując stosunek pracy (emerytura) posiadał staż pracy 33 lata i 7 m-ęcy. Po pół roku od rozwiązania umowy dostarczył dokumenty potwierdzające zatrudnienie (8 m-ęcy). Łącznie jego staż pracy w dniu rozwiązania stosunku pracy zwiększy się i wynosi 34 lata i 3 m-ące. Nauczyciel wnioskuje o wypłatę nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Czy należy wypłacić taką nagrodę?
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418) nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający go do tej nagrody. Jednocześnie przepisy wyszczególniają jedną sytuację, kiedy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty nagrody nauczycielowi przed upływem okresu nabycia prawa do niej. Następuje to w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jeśli nauczycielowi do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy (§ 4 rozporządzenia). Zatem jeśli przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest przejście na emeryturę to pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej z dniem rozwiązania stosunku pracy. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 12.02.2010 r. (II PK 214/09) : "w wymaganiu, aby ustanie stosunku pracy powstawało w związku z przejściem na emeryturę, zasądza się sens przyznanego przywileju. Nie chodzi tu - jak w wypadku odprawy emerytalnej - o wyposażenie pracownika ze względu na przejście na emeryturę. Chodzi zaś o skrócenie wymaganego okresu stażowego dlatego, że pracownik nie uzyska przewidzianego okresu bo jego stosunek pracy ustał w związku (z powodu) z przejściem na emeryturę". Zatem nauczyciel ma prawo do nagrody jubileuszowej w dniu rozwiązania stosunku pracy, a fakt późniejszego dostarczenia dokumentów niczego tu nie zmienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o stanowisko w sprawie badań kontrolnych po nieobecności pracownika związanej z urlopem macierzyńskim i następującym bezpośrednio po nim urlopem rodzicielskim. Czy badania kontrolne wykonuje się wyłącznie w przypadku nieprzerwanej choroby trwającej dłużej niż 30 dni i urlopu dla poratowania zdrowia (bez względu na jego długość?) czy po innych "długich" nieobecnościach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Udzielono mi urlopu dla poratowania zdrowia od 1.09.2012 do 30.06.2013. od 1 lipca wróciłam do pracy na stanowisko wicedyrektora. Czy na te 2 miesiące należy mi się dodatek funkcyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- CZY NAUCZYCIEL POSIADAJĄCY WYKSZTAŁCENIE- STUDIA MAGISTERSKIE NA KIERUNKU FILOLOGIA POLSKA Z PRZYGOTOWANIEM PEDAGOGICZNYM I STUDIA PODYPLOMOWE NA KIERUNKU WIEDZA O KULTURZE MOŻE UCZYĆ PRZEDMIOTU HISTORIA SZTUKI?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy Szkołą Podstawową powstałą w wyniku przekształcenia gimnazjum. Wpłynęło nam orzeczenie z Poradni Psych.Pedagog.o potrzebie kształcenia specjalnego od 1.09 dla ucznia klasy drugiej szkoły podstawowej z orzeczonym "autyzmem, w tym zespołem Aspergera".
Z dniem 1.09. zmieniają się przepisy, w jaki sposób, na podstawie których przepisów i z jakimi kwalifikacjami zatrudnić nauczyciela dla w/w ucznia?
Dziękuję za pomoc gdyż jest to dla nas sytuacja nowa.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe