Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
W pierwszej kolejności stwierdzić należy, że przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) nie regulują kwestii wydania przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych względem nauczyciela orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Ustawa ta nie wskazuje dalszej drogi postępowania w takim przypadku. Z uwagi na powyższe, trzeba się posiłkować przepisami ogólnymi. Stosownie do art. 91c ust. 1 KN w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.
Najprostszym rozwiązaniem dla pracodawcy i pracownika jest rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, w oparciu o zapis art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320). Jest to forma dogodna dla obu stron. Jednakże zdarzyć się może, że z jakiegoś powodu pracownik na to nie przystanie. Wówczas właściwym trybem rozwiązania stosunku pracy będzie ten wskazany w art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia). Należy pamiętać o tym, że w okresie wypowiedzenia pracownik uznany przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za niezdolnego do pracy nie może być dopuszczony do pracy. Dla bezpieczeństwa należy zastosować w tej sytuacji możliwość, jaką daje pracodawcy art. 362 Kodeksu pracy, i zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 87 KN nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Z kolei nauczyciel, który przepracował 20 lat, uzyskuje prawo do odprawy rentowej w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu za rok 2018 przysługuje pracownicy, która ma umowę na czas określony do 31 maja 2018 r. ogólny staż pracy 14 lat za rok 2017 wykorzystała 26 dni. Czy pracodawca może udzielić pracownicy 26 dni w roku 2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu i ile godzin należy się nauczycielowi religii pracującemu w przedszkolu na 2/22 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 1 godzinie.
- Nauczycielka zatrudniona w szkole od 01.09.2009 r. w dniu 24.02.2022 r. do pracownika kadr dostarczyła świadectwa pracy za lata pracy od maja 2000 r. do czerwca 2003 r. – z prośbą o wyrównanie jej wysługi. Zostało wystosowane pismo do jednostki finansowej, gdzie są wyliczane wynagrodzenia z prośbą o wyrównanie wysługi od 01.02.2019 r. Czy wpisano poprawnie datę, od której należy wyrównać wysługę? Czy należało wpisać datę wyrównania od 01.03.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał propozycję ograniczenia tygodniowego wymiaru godzin do 14/18. Nauczyciel nie wyraził zgodny na ograniczenie. Jestem przed wręczeniem nauczycielowi wypowiedzenia umowy. Czy w tej sytuacji (gdy nauczyciel nie wyraził zgody na ograniczenie) organ prowadzący szkołę może wykorzystać zapisy art. 22 Karty Nauczyciela i wskazać mu szkołę gdzie ten wymiar będzie uzupełniał?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w placówce publicznej na czas określony od 23 maja 2022 r. do 6 czerwca 2022 r. w wymiarze etatu 16/18. Czy przysługuje mu urlop i w jakim wymiarze, na jakiej podstawie prawnej? Jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy wpisać do świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe