Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był zatrudniony w placówce publicznej na czas określony od 23 maja 2022 r. do 6 czerwca 2022 r. w wymiarze etatu 16/18. Czy przysługuje mu urlop i w jakim wymiarze, na jakiej podstawie prawnej? Jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy wpisać do świadectwa pracy?
Zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Urlop wypoczynkowy nauczycieli placówek feryjnych jest stały i nie zależy od wymiaru zatrudnienia. Jednak długość trwania stosunku pracy ma już znaczenie.
Art. 64 ust. 5 KN ustawy stanowi, iż nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w placówce, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze ferii szkolnych i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Jeden miesiąc pracy odpowiada 5,6 dniom urlopu. Niepełne dni urlopu zaokrągla się w górę.
W przypadku opisanym w pytaniu nauczyciel za 2 miesiące pracy (zaokrąglamy w górę do pełnego dnia) ma prawo do 2x5,6 urlopu, czyli do 12 dni urlopu (niepełne dni urlopu zaokrąglamy w górę).
Jeśli chodzi o podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy, to z uwagi na fakt, że umowa była umową terminową i uległa rozwiązaniu na skutek upływu terminu na jaki została zawarta, podstawą prawną będzie tutaj art. 30 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli nauczyciel dyplomowany został przeniesiony do pracy w organie prowadzącym, wykonuje pracę biurową, traci po 5 latach uprawnienia? Czy może wrócić do szkoły jako nauczyciel przedmiotu, po np. 8 latach pracy w urzędzie miejskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła w 1983 r. studium pedagogiczne i uzyskała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej. W 1987 r. ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne na kierunku "nauczanie początkowe". W akcie mianowania z 2000 r. istnieje zapis, iż może ona być zatrudniona w szkole podstawowej. W 2006 r. uzyskała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy nauczycielka z tymi kwalifikacjami posiada uprawnienia do nauczania w klasach I-III lub prowadzenia zajęć w oddziale przedszkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w sprawie nauczycielki, która nie zgadza się z zastosowanym przez kadrową zapisem odnośnie obliczenia stażu pracy. Nauczycielka pracowała w kilku różnych miejscach, przez kilka miesięcy była bezrobotna. Wszystkie te okresy pracy zostały wprowadzone przez kadry. Dylemat dotyczy jednego roku, w którym pani w jednym zakładzie pracy wzięła urlop bezpłatny (szpital, tam była pielęgniarką), w tym samym czasie pracowała w szkole jako nauczycielka. Kiedy kadrowa podsumowała lata pracy nauczycielki odjęła rok (konkretnie 295 dni) od całości stażu pracy nauczycielki. Wychodzi na to, że mimo, że pracowała w 2015 roku w szkole, a w tym samym czasie była na urlopie bezpłatnym w szpitalu – ten rok całkowicie jej się nie liczy do lat pracy? Czy taki stan rzeczy jest zgodny z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie należy podać paragrafy KN lub KP przy rozwiązaniu umowy w przypadku gdy nauczyciel nie wyraził zgody na zmianę warunków pracy i płacy przez nauczyciela mianowanego, co wiąże się z rozwiązaniem umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przeniesiony od 01.09.2014 r. w stan nieczynny nabywa w grudniu 2014 r. prawo do nagrody jubileuszowej, czy powinien mieć wypłaconą nagrodę jubileuszową, ponieważ w art. 20 pkt. 6 KN jest zapis, że zachowuje prawo do innych świadczeń pracowniczych? Druga kwestia, nauczyciel przeniesiony od 01.09.2014 r. w stan nieczynny nabywa w grudniu 2014 r. prawo do nagrody jubileuszowej i będzie równocześnie zatrudniony zgodnie z art. 20 pkt.8 KN , jak w takiej sytuacji powinna być wypłacona nagroda jubileuszowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe