Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Księgowa bez zgody i podpisu dyrektora szkoły wypłaciła sobie odprawę emerytalną. Kontrola przeprowadzona na prośbę dyrektora udowodniła, że takie zdarzenie miało miejsce. Kobieta została zwolniona z pracy dyscyplinarnie i musiała oddać odprawę. Następnie toczyły się sprawy w sądzie, które nie przywróciły jej do pracy. Czy taka osoba w momencie uzyskania praw emerytalnych staje się emerytem szkoły z której została dyscyplinarnie zwolniona? Ona twierdzi, że tak i próbuje ubiegać się o to, żeby objąć ją opieką w ramach funduszu socjalnego.
W pytaniu nie podano, czy pracownica w chwili zwolnienia spełniała warunki do nabycia prawa do emerytury (skoro wypłaciła sobie odprawę, to prawdopodobnie tak). Jeżeli zatem bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy przeszła na emeryturę, to stała się emerytem szkoły. Jeżeli jednak warunki do nabycia prawa do emerytury (warunki, a nie tylko decyzję ZUS) nabyła dopiero po ustaniu zatrudnienia, to nie "przechodzi" na emeryturę z danego zakładu pracy i nie jest jego emerytem; nie otrzymuje również odprawy emerytalnej.
W uzasadnieniu Uchwały SN z dnia 15 listopada 1991 r., sygn. akt I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63) Sąd wyjaśnił m.in., że zwrot "emeryt - były pracownik zakładu" należy łączyć tylko z tym zakładem pracy, z którym stosunek pracy ustał bezpośrednio przed powstaniem stanu kwalifikowanego jako posiadanie lub powrót przez daną osobę do statusu emeryta".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w związku z Art. 20 pkt.2 KN tj. przy częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może odejść na świadczenie kompensacyjne spełniając wszystkie pozostałe warunki? Jeśli tak to czy przysługuje mu 6 miesięczna odprawa i wypadająca w danym roku nagroda jubileuszowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownikowi administracyjnemu zatrudnionemu w jednostce samorządu terytorialnego za wykonanie dodatkowej pracy został przyznany dodatek specjalny na okres 2 m-cy. Czy powinien zostać wliczony do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej został wybranym przewodniczącym Rady Gminy w gminie w, której mieszka na stale a pełni funkcje dyrektora w szkole ponadgimnazjalnej do której dojeżdża i jest prowadzona przez starostwo powiatowe. Starosta jest jego pracodawcą. Czy dyrektor jest zobowiązany do brania urlopu na prowadzenie sesji i innych czynności związanych z pełnieniem funkcji radnego? Nadmieniam jednocześnie, że dyrektor ma nie limitowany czas pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi szkoły należy się dzień wolny za 15 sierpnia 2020 (święto przypadające w sobotę)?
Jakie dokumenty i oświadczenia powinna złożyć osoba, która ma być zatrudniona na stanowisku nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole w oddziale specjalnym można na godziny zatrudnić specjalistę do rehabilitacji uczniów niepełnosprawnych bez przygotowania pedagogicznego? Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej zatrudnienia takiej osoby. Osoba taka ma ukończone studia z fizjoterapii.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe