Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektorowi szkoły należy się dzień wolny za 15 sierpnia 2020 (święto przypadające w sobotę)? Jakie dokumenty i oświadczenia powinna złożyć osoba, która ma być zatrudniona na stanowisku nauczyciela?
Dyrektorowi będącemu nauczycielem samorządowej jednostki oświatowej nie przysługuje dzień wolny za święto w sobotę, ponieważ z uwagi na wyczerpujące uregulowanie rozliczania czasu pracy w związku ze świętem w art. 42c ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, do nauczyciela takiej szkoły nie ma zastosowania art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2018 r., III PZP 2/18); jeśli nauczyciel samorządowej szkoły nie pracuje w święto to nie otrzyma za nie dnia wolnego.
Natomiast gdy dyrektor jest zatrudniony na podstawie ustawy KP (czyli jest pracownikiem niepedagogicznym albo nauczycielem niesamorządowej jednostki oświatowej) ma do niego zastosowanie art. 130 § 2 KP, zgodnie z którym każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin i wówczas dyrektor otrzyma dzień wolny za święto w sobotę, jeżeli w tym dniu nie wykonywał pracy.
Nauczyciel ma obowiązek złożenia dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego, a także oświadczeń, że ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych oraz że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne (art. 10 ust. 5 pkt 2-4 i 5 oraz ust. 8 i 8a KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze (od 13.00 do 21.00), który rozpoczyna pracę o godz. 13.00 zostaje skierowany na obowiązkowe szkolenie BHP, które rozpoczyna się o godz. 15.00. Czy ww. pracownik musi w tym dniu przyjść do pracy przed szkoleniem? I drugie pytanie, jeżeli szkolenie zakończy się o godz. 19.00, czy pracownik powinien wrócić do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w 1986r. ukończył UAM Poznań wydział : Nauki społeczne, zakres: pedagogika nauczania początkowego, tytuł: mgr pedagogiki. W czasie studiów miała : matematyka – 112 godzin, j.polski – 159 godzin (w tym 28 godz. warsztat teatralny, 28 warsztat teatralny, 45 godz. j.polski, 15 godz. literatura, 15 godz. literatura z elementami teorii literatury, 28 godz. metodyka j.polskiego), przyroda – 90 godz. podstawy wiedzy o środowisku przyrodniczym, a 5.12.1998r. ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki w WOM Poznań – 260 godzin. Moje pytanie, czy ten nauczyciel może uczyć w szkole specjalnej z uczniami niepełnosprawnym w stopniu lekkim i na jakim poziomie edukacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji Pani Agata ur.19.12.1975 r. złożyła do dyrektora szkoły wniosek o zaliczenie okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym brata ( 01.01.1991 – 05.10.1993 tj. 2 lata 9 m-cy) do pracowniczego stażu pracy. Do dokumentacji załączyła własny wniosek oraz zeznania 2 świadków - podpisy świadków i zainteresowanej poświadczone przez burmistrza. Dodatkowo zaświadczenie o tym, iż brat posiadał gospodarstwo rolne w ww. latach i zaświadczenie o zameldowaniu. Gospodarstwo rolne brata położone jest na tej samej ulicy co adres zameldowania zainteresowanej (bliskie sąsiedztwo). W oświadczeniu wnioskodawcy i zeznaniach świadków opisana jest praca jaką wykonywała oraz czas jaki poświęcała na ww. pracę (sianokosy, zasiewy, żniwa, wykopki itp. pomoc w codziennym obrządku przy zwierzętach gospodarskich, uprawa przydomowego warzywnika, zbiory owoców i warzyw- 6 godz. codziennie – praca stała. Czy na podstawie ww. dokumentów i zeznań można zaliczyć Pani Agacie okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka spełnia wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne. Wówczas otrzymuje 3-miesięczna odprawę. Z powodu ubytku oddziałów może zostać zwolniona (na co liczy) i pobrać dodatkowo odprawę 6-miesięczną. Wówczas powinna zostać zwolniona z art 20. Wg mnie nie może, gdyż warunkiem świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy na własną prośbę - wniosek nauczyciela. Czy mam rację?
- Czy pracownik niepedagogiczny będący na urlopie wypoczynkowym może wziąć zwolnienie lekarskie? Jeśli tak, to czy wtedy urlop jest przerwany i jego kontynuacja następujące po zakończeniu zwolnienia lekarskiego? Czy dni urlopu, które pokrywają się ze zwolnieniem lekarskim przepadają?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe