Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywał 16 dni na zwolnieniu lekarskim w grudniu 2023r. 1 grudnia otrzymał pełne wynagrodzenie, a chorobowy 80% za te dni został naliczony w styczniu 2024r. W styczniu 2024r.nauczyciel nie przebywał na L4. Czy podwyżka z wyrównaniem od stycznia jest naliczana za miesiąc styczeń za 16 dni chorobowego czyli 80%, a pozostałe dni 100%, czy za cały styczeń bez chorobowego? Proszę o odpowiedź.
Generalnie nie widzę w ogóle podstaw, aby w styczniu naliczać wynagrodzenie chorobowe za grudzień. Owszem w grudniu powstała nadpłata, i należałoby ją wyrównać, ale to zupełnie odrębna kwestia. Wynagrodzenie chorobowe jest liczone według wynagrodzenia otrzymanego przed i w danym miesiącu, co wprost wynika z art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2780).
Zgodnie z tym przepisem Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
W styczniu należy wyliczyć podwyżkę od całego wynagrodzenia, ale nie od zasiłku chorobowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące funkcjonowania w szkole Komisji Socjalnej, która przyznaje zapomogi (rzeczowe, losowe itp.) nauczycielom zatrudnionym w szkole, bądź też nauczycielom-emerytom. Moje pytanie dotyczy składu ww. Komisji. Czy istnieje jakikolwiek przepis mówiący o tym, kto powinien wchodzić w jej skład. Czy są jakiekolwiek regulacje mówiące o tym czy taki, a taki nauczyciel lub pracownik szkoły może lub też nie może wchodzić w skład Komisji Socjalnej. Idąc dalej - czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, iż członkowie Komisji Socjalnej przydzielającej zapomogi nie mogą być beneficjentami przyjmującymi takie zapomogi? Podam konkretny przykład z mojej szkoły. Otóż szkoła, której jestem dyrektorem to CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Dysponujemy, jako szkoła, wydzielonym funduszem socjalnym. Jesteśmy małą szkołą. Zatrudnionych w sumie jest 13 nauczycieli (włączając w to mnie jako jedynego zatrudnionego na pełen etat; reszta nauczycieli jako 'dochodzący' na część etatu). Dwóch nauczycieli jest członkami Komisji Socjalnej. Raz do roku przydzielamy zapomogi pieniężne. Komisja rozpatruje wnioski i zgodnie z regulaminem udziela zapomóg, w tym te dwie osoby jako członkowie również korzystają z dobrodziejstw funduszu. Komórka kadrowa ZK ostatnio zarzuciła nieprawidłowości między innymi w zakresie składu komisji i faktu, iż jej członkowie pobierają zapomogi (faktycznie przyznając je sobie). Kadry chcą w tej chwili zmienić skład ww. komisji i dokooptować (przynajmniej jedną) osobę z kadr ZK. Bardzo bym nie chciał, aby ktoś, kto nie zasila naszego funduszu decydował o dysponowaniu jego środkami. Chciałbym zapoznać się z przepisem (o ile taki istnieje) mówiącym dość jasno kto, przez kogo w jaki sposób oraz w jakich okolicznościach może być powołany do komisji socjalnej. Jednocześnie czy jest jakikolwiek przepis, który stanowi, że członkowie komisji socjalnej mogą sami sobie przyznawać zapomogi pieniężne (lub jakiekolwiek inne zapomogi)? Będę wdzięczny za jasne i klarowne wytłumaczenie oraz za podanie podstawy prawnej w rzeczonej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę co pod względem kadrowym zrobić w następującej sytuacji:nauczyciel mianowany przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia (od grudnia 2017 r. do grudnia 2018 r.). Według majowego projektu arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2018/2019 nauczyciel ten nie będzie miał 0,9 etatu. Kiedy i w jakiej formie powinniśmy wykonać ruch kadrowy wobec tego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi miesięczny limit wynagrodzenia osoby prowadzącej niepubliczną szkołę podstawową pełniącą jednocześnie funkcję dyrektora i nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem (dyrektorem szkoły). Pytanie dotyczy nagrody jubileuszowej i obliczenia stażu pracy. Pracuję nieprzerwanie od 20 sierpnia 1979 roku. W okresie od 28 września 1980 roku do 1 września 1982 roku przebywałam na bezpłatnym urlopie dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi (bo chyba nie było wtedy urlopów wychowawczych). Czy okres tego urlopu wlicza się do stażu pracy i czy zalicza się do okresu uprawniającego do naliczenia nagrody jubileuszowej? Kilka lat temu skrócono mi staż pracy o okres przebywania na tymże urlopie, a wypłatę nagrody jubileuszowej (za 30 lat pracy) przesunięto o okres przebywania na tymże urlopie.
- Nauczycielka Gimnazjum jest zatrudniona od 01.09.2013r. na umowę o pracę. Od dnia 19.01.2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, aż do dnia porodu 26.04.2015. Następnie wykorzystuje urlop macierzyński od 26.04.2015-12.09.2015, później urlop macierzyński 13.09.2015 r. - 24.10.2015, urlop rodzicielski 25.10.2015 - 23.04.2015r. Czy po wykorzystaniu wszystkich przysługujących jej urlopów, może wykorzystać od razu urlop wypoczynkowy w wymiarze 8 tygodni (za rok 2015) ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe