Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile wynosi miesięczny limit wynagrodzenia osoby prowadzącej niepubliczną szkołę podstawową pełniącą jednocześnie funkcję dyrektora i nauczyciela?
Żaden obowiązujący przepis, w szczególności ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2029), nie ustanawia nigdzie miesięcznego limitu wynagrodzenia, które może osiągać dyrektor niepublicznej szkoły podstawowej, w szczególności więc nie jest to uzależnione od tego, czy jednocześnie jest, czy też nie organem prowadzącym. Gdyby natomiast pytanie dotyczyło finansowania wynagrodzenia dyrektora z dotacji samorządowej, ustawowy roczny (a nie miesięczny) limit (dwunastokrotność 150% średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego) dotyczy zajmowania tego stanowiska przez cały rok kalendarzowy na pełen etat, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2029). W razie przysługiwania dyrektorowi wyższego wynagrodzenia, niż możliwe jest pokrycie z dotacji, organ prowadzący zapewnia jego finansowanie w pozostałej części z innych środków, np. z czesnego lub z innych źródeł zapewnianych na działalność szkoły (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu ze względu na organizację pracy szkoły od dnia 06.09.2013 na podstawie Kodeksu pracy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2013 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio zadałam pytanie dotyczące zwolnienia pracownicy w ciąży z pracy na czas wykonania badań lekarskich związanych z ciążą. W jaki sposób powinna taka osoba udowodnić, że tam była?, czy wystarczy ustna informacja do dyrektora ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku 2023 Dzień Niepodległości przypadał w sobotę. Czy będąc wicedyrektorem przysługuje mi dzień wolny za święto przypadające w sobotę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się zapłata nauczycielowi, który cały tydzień przebywał na zawodach sportowych jako trener, ale nie z mojej szkoły. Nie miał też naszych dzieci pod opieką. W naszej szkole nie zrealizował etatowych 21 godzin. Za te godziny były zastępstwa płatne. Nie mieliśmy dotąd podobnej sytuacji. Jak należy potraktować te nieobecności.
- Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem w wymiarze większym niż 1 etat. Zwracam się z prośbą o opinię w następującej sprawie: W bieżącym roku szkolnym zatrudniliśmy nauczycielkę w wymiarze 18/18 – nauczyciel matematyki oraz 8/18 – nauczyciel fizyki. Obie umowy zawarto na czas określony do 31.08.2018 r. Do obu umów nauczycielka otrzymuje dodatek motywacyjny. W związku z tym, że nauczycielka – stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany, nie posiadała kwalifikacji do nauczania fizyki (była w trakcie studiów), nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po otrzymaniu zgody Kuratora Oświaty, z zastrzeżeniem, iż w takim przypadku nie stosuje się przepisów rozdziału 3a Karty Nauczyciela (awans zawodowy) – zatem dla celów płacowych nauczycielka została potraktowana jako nauczyciel stażysta (umowa na fizykę). Obecnie sytuacja się zmieniła. Nauczycielka w dniu dzisiejszym (05.03.2018 r.) dostarczyła dyplom ukończenia studiów podyplomowych (dyplom z dnia 28.02.2018 r.) w zakresie fizyki z astronomią. W świetle tej zmiany nie może być już zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Serdecznie proszę o opinię jak należy w tej sytuacji postąpić. Czy możliwym jest dalsze zatrudnianie nauczycielki w wymiarze większym niż jeden etat. Czy należy sporządzić porozumienie zmieniające względem umowy na nauczyciela fizyki zmieniając stawkę płacy z nauczyciela stażysty na nauczyciela mianowanego, a jeśli tak, to z jaką datą i od kiedy zastosować wyższą stawkę? W tej chwili w placówce uległa także zmiana ilości godzin fizyki - łącznie wzrost o 3 godz. dydaktyczne (nauczanie indywidualne). Gdyby uwzględnić powyższe w porozumieniu zmieniającym, nauczycielka byłaby zatrudniona łącznie na 29/18 etatu (18/18 matematyka, 11/18 fizyka) – czy to dopuszczalne? Bardzo proszę o informację jak tę sprawę prawidłowo rozwiązać w świetle obowiązujących przepisów.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe