Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące funkcjonowania w szkole Komisji Socjalnej, która przyznaje zapomogi (rzeczowe, losowe itp.) nauczycielom zatrudnionym w szkole, bądź też nauczycielom-emerytom. Moje pytanie dotyczy składu ww. Komisji. Czy istnieje jakikolwiek przepis mówiący o tym, kto powinien wchodzić w jej skład. Czy są jakiekolwiek regulacje mówiące o tym czy taki, a taki nauczyciel lub pracownik szkoły może lub też nie może wchodzić w skład Komisji Socjalnej. Idąc dalej - czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, iż członkowie Komisji Socjalnej przydzielającej zapomogi nie mogą być beneficjentami przyjmującymi takie zapomogi? Podam konkretny przykład z mojej szkoły. Otóż szkoła, której jestem dyrektorem to CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Dysponujemy, jako szkoła, wydzielonym funduszem socjalnym. Jesteśmy małą szkołą. Zatrudnionych w sumie jest 13 nauczycieli (włączając w to mnie jako jedynego zatrudnionego na pełen etat; reszta nauczycieli jako 'dochodzący' na część etatu). Dwóch nauczycieli jest członkami Komisji Socjalnej. Raz do roku przydzielamy zapomogi pieniężne. Komisja rozpatruje wnioski i zgodnie z regulaminem udziela zapomóg, w tym te dwie osoby jako członkowie również korzystają z dobrodziejstw funduszu. Komórka kadrowa ZK ostatnio zarzuciła nieprawidłowości między innymi w zakresie składu komisji i faktu, iż jej członkowie pobierają zapomogi (faktycznie przyznając je sobie). Kadry chcą w tej chwili zmienić skład ww. komisji i dokooptować (przynajmniej jedną) osobę z kadr ZK. Bardzo bym nie chciał, aby ktoś, kto nie zasila naszego funduszu decydował o dysponowaniu jego środkami. Chciałbym zapoznać się z przepisem (o ile taki istnieje) mówiącym dość jasno kto, przez kogo w jaki sposób oraz w jakich okolicznościach może być powołany do komisji socjalnej. Jednocześnie czy jest jakikolwiek przepis, który stanowi, że członkowie komisji socjalnej mogą sami sobie przyznawać zapomogi pieniężne (lub jakiekolwiek inne zapomogi)? Będę wdzięczny za jasne i klarowne wytłumaczenie oraz za podanie podstawy prawnej w rzeczonej sprawie.
Komisja socjalna nie jest organem ustawowym, a w związku z tym jej istnienie, skład, tryb powoływania i sposób działania określa wyłącznie regulamin ZFŚS obowiązujący u danego pracodawcy (art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz. U. z 2016 r., poz. 800). Komisja socjalna o składzie zgodnym z regulaminem ZFŚS jest uprawniona do przyznawania świadczeń. Przynależność do komisji socjalnej nie pozbawia pracownika będącego członkiem komisji prawa do korzystania z poszczególnych świadczeń socjalnych i taki ewentualny zapis w regulaminie ZFŚS lub praktyka są bezprawne. Prawo do świadczeń socjalnych jest bowiem uzależnione wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (np. pracownika), czyli od spełniania tzw. kryterium socjalnego (art. 8 ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 5 ww. ustawy). Dlatego pracownicy - członkowie komisji socjalnej, którzy spełniają kryterium socjalne, również mogą korzystać ze świadczeń ZFŚS i nie mogą być pozbawieni tego prawa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy księdzu - katechecie pracującemu w szkole w okresie 1993-1997 - można ten okres zaliczyć do nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wymagany okres 7 lat pracy przy udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia dotyczy pracy w szkole w której nauczyciel występuje o urlop, czy też całego okresu pracy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik w danym roku kalendarzowym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W jakiej kolejności powinien być udzielany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na zastępstwo, za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim jest w ciąży. W umowie widnieje zapis, iż nauczycielka na zastępstwie będzie zatrudniona do czasu powrotu nauczycielki z urlopu macierzyńskiego. Nauczycielka na zastępstwie urodzi dziecko w czasie wakacji czyli przed powrotem koleżanki z urlopu macierzyńskiego, która wraca do pracy 18 września 2019 roku. Dodam, że nauczycielka zatrudniona na zastępstwo przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim i oznajmiła, że nie wróci już do pracy. Czy po porodzie będzie jej przysługiwał urlop macierzyński?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda procedura przejścia na świadczenie kompensacyjne? Czy nauczyciel musi przechodzić z całego etatu, czy w momencie ukończenia 55 lat? Czy może dowolnie później? Czy można przejść na to świadczenie w trakcie roku szkolnego? Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość świadczenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe