Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wygląda procedura przejścia na świadczenie kompensacyjne? Czy nauczyciel musi przechodzić z całego etatu, czy w momencie ukończenia 55 lat? Czy może dowolnie później? Czy można przejść na to świadczenie w trakcie roku szkolnego? Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość świadczenia?
Aby móc przejść na świadczenie, nauczyciel musi zainicjować rozwiązanie stosunku pracy lub nauczyciel pełnoetatowy może zostać zwolniony z przyczyn organizacyjnych lub z upływem okresu stanu nieczynnego, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 128). Nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne od osiągnięcia wieku 55 lat w przypadku kobiety do okresu poprzedzającego osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego lu nabycia uprawnień emerytalnych na innej podstawie, ponieważ świadczenie przysługuje do dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień nabycia uprawnień emerytalnych (art. 4 ust. 3 pkt 4 i art. 8 pkt 1 i 2 ww. ustawy). Na świadczenie nie trzeba przechodzić z pełnego etatu, ponieważ wymagane jest posiadanie ogólnego stażu, który wynosi 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach oświatowych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 4 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne w trakcie roku szkolnego po rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy świadczenie kompensacyjne jest wynikiem podzielenia sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego danej osoby przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w placówce nieferyjnej w wymiarze 5/20 etatu. Pracuje 5 godzin jeden raz w tygodniu. Ma 11 godzin zaległego urlopu wypoczynkowego i 48 godzin za okres od stycznia do sierpnia 2019 (31.08.19 nastąpi rozwiązanie umowy o pracę). Jego dobowy wymiar czasu pracy to 10 godzin. Mając 59 godzin urlopu, odejmuję mu 10 godzin urlopu za każdy dzień, więc do końca sierpnia ma do wykorzystania 5 dni i 9 godzin. Jak udzielić tych 9 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września nauczyciel nauczania zintegrowanego obejmuje stanowisko wicedyrektora. Jaki dokument powinien otrzymać nauczyciel oprócz powierzenia, a co ze zmianą warunków umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawca w internacie może pełnić dyżur dłużej niż 12 godzin w związku z zastępstwem za chorego wychowawcę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak dokonać przeniesienia dokumentów z części "A" do "B" w teczce akt osobowych, które kiedyś były źle wpięte?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Czy organ prowadzący szkołę ma prawo zwrócić się z prośbą do lekarza orzecznika ZUS z prośbą sprawdzenia zasadności skierowania nauczyciela na urlop dla poratowania zdrowia przez lekarza rodzinnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe