Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej prowadzi zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 20/18 godz. Czy dodatkowe 2 godziny rewalidacji w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej może realizować z pensum 18 godzinnego (jako godziny ponadwymiarowe), czy musi mieć dodatkową umowę w wymiarze 2/22.
W oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej nauczyciel może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dziećmi w wieku 6 lat w ramach pensum 22-godzinnego (także gdy są to godziny ponadwymiarowe), co jest możliwe w ramach dotychczasowego zatrudnienia, po dodaniu do umowy o pracę lub aktu mianowania za zgodą nauczyciela nowego stanowiska nauczyciela przedszkola (art. 42 ust. 3 KN w zw. z art. 29 § 4 KP). Ewentualnie, jeśli organ prowadzący określił inny wymiar pensum nauczyciela specjalisty w oparciu o art. 42 ust. 7 pkt 3 KN, do umowy o pracę lub aktu mianowania można dodać to nowe stanowisko, w ramach którego nauczyciel będzie realizował w oddziale przedszkolnym zajęcia w ramach godzin ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z jakiego pensum liczy się rewalidację, jeżeli przydzielono ją nauczycielom przedmiotów, posiadającym kwalifikacje do ich prowadzenia? Przykłady: 16 godz. przedmiotu i 3 godziny rewalidacji;
4 godz. przedmiotu, 12 godzin rewalidacji, 2 godziny zająć rozwijających komp. emocjonalne i społeczne, a w podwymiarze 4 godziny wdż.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, w której sprawowanie tej funkcji kończy się 31 sierpnia 2019r. Czy istnieje możliwość, aby zrezygnować z tej funkcji (np. z przyczyn zdrowotnych) i wrócić na stanowisko nauczyciela? Czy organ prowadzący może nie wyrazić na to zgody i ewent. zwolnić mnie? Jakie są przepisy prawne dotyczące tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe należy się dzień wolny 15 października (dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych), czy powinien na ten dzień wziąć urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na kilkudniowym zwolnieniu lekarskim. Dyrektor w tym czasie organizuje zastępstwa i przydziela zajęcia nauczycielom, którzy mają tzw. okienka lub wcześniej kończą lekcje. Zajęcia polegają na zapewnieniu opieki, albo też nauczyciel, który posiada kwalifikacje do danego przedmiotu realizuje kolejny temat, wynikający z planu wynikowego. 1. Czy zastępstwo za nieobecnego nauczyciela powinno być płatne? 2. Jeżeli tak, to czy w takiej samej wysokości, bez względu na rodzaj zajęć prowadzonych przez zastępującego nauczyciela (opieka - realizacja tematu, w przypadku posiadania odpowiednich kwalifikacji). 3. Czy płatne powinny być również zastępstwa za nauczycieli nieobecnych w pracy z innych powodów, np. wyjazd z uczniami na konkurs przedmiotowy, zawody sportowe, wycieczkę itp.?
- Bardzo proszę o zajęcie stanowiska czy nauczyciel z wymienionymi poniżej kwalifikacjami może prowadzić zajęcia z etyki w klasach I-III i IV-VIII: 1. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dla nauczycieli "Filozofia w szkole" Instytut Filozofii i Socjologii PAN. "Program obejmuje 220 godz. warsztatów, seminariów i wykładów w oparciu o materiały m. in. Uniwersytetu w Amsterdamie. Materiały te pozwalają na prowadzenie ćwiczeń z zakresu krytycznego i twórczego myślenia, etyki, estetyki i filozofii społecznej w szkole podstawowej i średniej". 2. Studium specjalne socjoterapii. 3. Studium przedmiotowo - metodyczne dla nauczycieli, kierunek: nauczanie początkowe. 4. Studia magisterskie w zakresie pedagogiki.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe