Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, w której sprawowanie tej funkcji kończy się 31 sierpnia 2019r. Czy istnieje możliwość, aby zrezygnować z tej funkcji (np. z przyczyn zdrowotnych) i wrócić na stanowisko nauczyciela? Czy organ prowadzący może nie wyrazić na to zgody i ewent. zwolnić mnie? Jakie są przepisy prawne dotyczące tej sytuacji?
Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego m.in. w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
W chwili obecnej podstawą prawną jest art. 38 ust. 1 ustawy z 07.09.1991 r. o systemie oświaty, a od 1 września 2017 r. będzie to art. 66 ust. 1 ustawy z 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe.
Organ prowadzący nie może zatem nie wyrazić zgody na rezygnację ze stanowiska dyrektora szkoły (przepisy nie wymagają zgody organu prowadzącego - jest to wypowiedzenie ze strony dyrektora). Po upływie okresu wypowiedzenia, dyrektor staje się nauczycielem szkoły (musi zapewnić sobie godziny w projekcie organizacyjnym). Organ prowadzący nie ma podstawy do tego, aby z powodu rezygnacji zwolnić byłego dyrektora (chyba, że został on zatrudniony w danej szkole na okres zajmowania stanowiska dyrektora).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, czy premia uznaniowa, przyznawana co miesiąc pracownikom obsługi w przedszkolu, powinna być wliczana do wynagrodzenia brutto, jako wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli do 2250,00 zł.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Dzień dobry,
Mamy zatrudnioną Panią urodzoną 25.11.1958r. na stanowisku sprzątaczki w pełnym pełnym wymiarze czasu pracy od 01.09.2002r. Pani od 23.02.2016r. do 20.09.2016r. przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego Pani złożyła do ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W dniu 18.10.2016r. przedłożyła w szkole Orzeczenie Lekarza Orzecznika z ZUS informujące że:
- jest niezdolna do pracy,
- brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
- jest częściowo niezdolna do pracy do 31.05.2018r. Data powstania częściowej niezdolności do pracy : od wyczerpania zasiłku chorobowego,
- naruszenie funkcji wzroku ma charakter przewlekły, orzekana wymaga leczenia operacyjnego, termin zaplanowany na 11.2017r. Aktualny stan narządu wzroku powoduje ograniczenie zdolności do pracy i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy w okresie świadczenia rehabilitacyjnego. Nie stwierdzono zasadności orzekania świadczenia rehabilitacyjnego. Orzeczono częściową niezdolność do pracy.
Pani w okresie od 21.09.2016r. do chwili obecnej przebywa na zaległym urlopie wypoczynkowym, gdyż czekała na wydanie orzeczenia z ZUS o świadczeniu rehabilitacyjnym.
Moje pytania:
- czy Pani powinna złożyć w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- czy Pani sprzątaczka powinna złożyć wniosek do szkoły o rozwiązanie stosunku pracy w związku z zamiarem przejścia na rentę – z jaką datą rozwiązanie,
- czy powinniśmy z Panią rozwiązać stosunek pracy, jeżeli tak to z jaka datą ( moja wątpliwość dotyczy Pani wieku oraz czy nie jest pod ochroną – 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego ),
- czy Pani należy się odprawa z tytułu przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy
( w jakiej wysokości – ogólny staż pracy to 35 lat, a w naszej szkole 14 lat pracy; kiedy należy się wypłacić odprawę).
Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż musimy podjąć odpowiednie działania w stosunku do Pani sprzątaczki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W oddziale 5-latków jest dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną (ruchową i afazją)na jakim stanowisku mogę przyjąć drugiego pracownika i z jakimi kwalifikacjami. Zgłosiła się nauczycielka ed. przedszkolnej z terapią zajęciową czy będzie mieć odpowiednie kwalifikacje?
- W szkole publicznej i w tej samej gminie przepracowałam 29 lat i 4 miesiące. Po rozwiązaniu szkoły rozpoczęłam pracę w niepublicznej szkole w innej gminie. Po 4 miesiącach pracy przeszłam na emeryturę. Czy powinnam korzystać z funduszu socjalnego ze szkoły publicznej na terenie gminy, z której odeszłam? Nadmieniam, iż w szkole niepublicznej nie tworzy się funduszu socjalnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe