Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracownica z częściową niezdolnością do pracy jest objęta ochroną przedemerytalną przed wypowiedzeniem umowy o pracę (art. 39 – 40 KP, art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 17...

PORADA PRAWNA

19 października 2016 Kadry

Dzień dobry, Mamy zatrudnioną Panią urodzoną 25.11.1958r. na stanowisku sprzątaczki w pełnym pełnym wymiarze czasu pracy od 01.09.2002r. Pani od 23.02.2016r. do 20.09.2016r. przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego Pani złożyła do ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W dniu 18.10.2016r. przedłożyła w szkole Orzeczenie Lekarza Orzecznika z ZUS informujące że: - jest niezdolna do pracy, - brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, - jest częściowo niezdolna do pracy do 31.05.2018r. Data powstania częściowej niezdolności do pracy : od wyczerpania zasiłku chorobowego, - naruszenie funkcji wzroku ma charakter przewlekły, orzekana wymaga leczenia operacyjnego, termin zaplanowany na 11.2017r. Aktualny stan narządu wzroku powoduje ograniczenie zdolności do pracy i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy w okresie świadczenia rehabilitacyjnego. Nie stwierdzono zasadności orzekania świadczenia rehabilitacyjnego. Orzeczono częściową niezdolność do pracy. Pani w okresie od 21.09.2016r. do chwili obecnej przebywa na zaległym urlopie wypoczynkowym, gdyż czekała na wydanie orzeczenia z ZUS o świadczeniu rehabilitacyjnym. Moje pytania: - czy Pani powinna złożyć w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, - czy Pani sprzątaczka powinna złożyć wniosek do szkoły o rozwiązanie stosunku pracy w związku z zamiarem przejścia na rentę – z jaką datą rozwiązanie, - czy powinniśmy z Panią rozwiązać stosunek pracy, jeżeli tak to z jaka datą ( moja wątpliwość dotyczy Pani wieku oraz czy nie jest pod ochroną – 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego ), - czy Pani należy się odprawa z tytułu przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy ( w jakiej wysokości – ogólny staż pracy to 35 lat, a w naszej szkole 14 lat pracy; kiedy należy się wypłacić odprawę). Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż musimy podjąć odpowiednie działania w stosunku do Pani sprzątaczki.

Pracownica z częściową niezdolnością do pracy jest objęta ochroną przedemerytalną przed wypowiedzeniem umowy o pracę (art. 39 – 40 KP, art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz. U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.). Dopuszczalny tryb zwolnienia pracownicy to art. 53 KP (bez wypowiedzenia, zwolnienie dokonywane przez pracodawcę po upływie 182 dni zwolnienia lekarskiego, w dniu doręczenia pracownicy oświadczenia o rozwiązaniu umowy) lub porozumienie stron z inicjatywy pracownicy lub pracodawcy w uzgodnionym terminie przez strony (art. 30 § 1 pkt 2 KP). Świadectwo pracy powinno zostać wystawione i wysłane najpóźniej w terminie 7 dni od rozwiązania umowy o pracę (art. 97 § 1 KP, § 2 rozporządzenia MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 282). W dniu rozwiązania umowy o pracę należy wypłacić pracownicy jednomiesięczną odprawę rentową, zaś jej wypłata dopiero po wydaniu decyzji ZUS uprawnia pracownicę do żądania odsetek (art. 921 § 1 KP, art. 481 § 1 KC, wyrok SN z dnia 9 kwietnia 1998 r., I PKN 508/97, OSN 1999, nr 8, poz. 267).
W okresie niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik nie powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego, który powinien zostać przesunięty na inny termin (art. 165 pkt 1 KP). Jeśli jednak zostało wypłacone wynagrodzenie urlopowe, pracownicy za ten sam wymiar urlopu nie należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

 


 

 

 

 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT