Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o zajęcie stanowiska czy nauczyciel z wymienionymi poniżej kwalifikacjami może prowadzić zajęcia z etyki w klasach I-III i IV-VIII: 1. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dla nauczycieli "Filozofia w szkole" Instytut Filozofii i Socjologii PAN. "Program obejmuje 220 godz. warsztatów, seminariów i wykładów w oparciu o materiały m. in. Uniwersytetu w Amsterdamie. Materiały te pozwalają na prowadzenie ćwiczeń z zakresu krytycznego i twórczego myślenia, etyki, estetyki i filozofii społecznej w szkole podstawowej i średniej". 2. Studium specjalne socjoterapii. 3. Studium przedmiotowo - metodyczne dla nauczycieli, kierunek: nauczanie początkowe. 4. Studia magisterskie w zakresie pedagogiki.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć etyki w szkole podstawowej (zarówno w klasach I-III, jak i IV-VIII) posiada osoba, która ukończyła m.in. studia podyplomowe, ale w zakresie etyki, a nauczyciel opisany w pytaniu ukończył studia podyplomowe w zakresie filozofii (studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania tego konkretnego przedmiotu, którego dotyczą). W opinii MEN, biorąc pod uwagę zakres treści przedmiotu etyka, określony w podstawie programowej można przyjąć, że w klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia z etyki może również prowadzić nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej (www.men.gov.pl). Jeżeli zatem nauczyciel zachował nabyte kwalifikacje do nauczania w klasach I-III (pozostawał w zatrudnieniu przez mianowanie) na podstawie przepisów przejściowych zmieniającego się Rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli, może prowadzić tam również zajęcia z etyki. W obecnie obowiązującym Rozporządzeniu z 01.08.2017 r. przepisem takim jest § 27, zgodnie z którym, nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony od wielu lat w placówce feryjnej, rozwiązuje stosunek pracy na mocy porozumienia stron z dniem 25 stycznia 2022 w związku z przejściem na emeryturę. Zostanie ponownie zatrudniony od 28 stycznia 2022 w tej samej szkole. Czy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy powinien otrzymać w styczniu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po skończonych studiach podyplomowych z terapii pedagogicznej może być zatrudniony w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10 godz na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze otrzymał 3 - miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie art. 27 KN (ukończenie przez uczennicę 25lat). Czy nauczycielowi należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę?
- Czy w związku z nowelizacją Karty nauczyciela "w innych formach wychowania przedszkolnego, przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy". Zmiana dotyczy również dyrektora, logopedy i fizjoterapeuty? I co z umowami zawartymi przed wejściem w życie zmian w prawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zespół Aspergera, gdzie w zaleceniach do ukończenia klasy IV ma być przydzielony asystent, zatrudniając taką osobę od 1 września 2018 r. zatrudniam ją na podstawie Kodeksu pracy, czy już jako nauczyciela wspomagającego z KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe